EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Łódź – ostatnie nieodkryte miasto

Niezwykła historia Łodzi to świadectwo XX wieku.

W porównaniu do wielu miast w Polsce, Łódź jest bardzo młoda. Przez wieki istniała jako wieś Łodzia, należąca do biskupstwa włocławskiego. Prawdziwy przełom nastąpił w XIX wieku, kiedy to niewielka osada zaczęła zmieniać się w centrum przedsiębiorcze. To tutaj zaczęły powstawać wielki fabryki. W przeciągu 60 lat powstało nowoczesne, wielokulturowe miasto. Rozwój Łodzi to też historia kapitalizmu na ziemiach polskich.

Dzisiaj Łódź nadal czerpie ze swojej krótkiej, ale burzliwej historii. Ślady wielojęzycznego społeczeństwa można spotkać na każdym kroku. Co roku to bogactwo celebruje Festiwal Czterech Kultur, przedstawiający artystyczne dokonania kultury polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i żydowskiej.

Architektura Łodzi to unikat na skalę światową. Kompleksy fabryczne w połączeniu z willami i kamienicami dokładnie obrazują upodobania ówczesnych fabrykantów. Miejska zabudowa w centrum miasta pokazuje uporządkowany charakter architektoniczny z jasno wydzielonymi kwartałami i osią główną, jaką stanowi ulica Piotrkowska. Jest ona do dzisiaj sercem kulturalnym Łodzi i miejscem ekscytującego życia nocnego.

Plan rewitalizacyjny Łodzi zakłada odnowę historycznych budynków i przekształcenie ich w przestrzenie użytkowe. Przykładem takich działań jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, usytuowana w dawnej fabryce Grohmana, jak również odrestaurowany Pałac Poznańskiego i sąsiadująca z nim Manufaktura. Dawna architektura stała się miejscem dla muzeum i centrum handlowo-usługowego, odmieniając charakter miasta.

Łódź może się również pochwalić bogactwem zieleni. Las Łagiewnicki to największy obszar leśny znajdujący się w granicach miasta w Europie. W mieście co chwilę można natknąć się na park: łącznie jest ich 37, a 21 z nich uznano za zabytki kultury. To doskonała podstawa dla naszej transformacji Łodzi w ekologiczne, przyjazne mieszkańcom miasto.