EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Najpiękniejsze zakątki miasta.

Zieleń miejska w Łodzi ma swoje korzenie w stylu, jaki preferowali bogaci fabrykanci w XIX i XX wieku. Przy swoich pałacach tworzyli prywatne parki na własny użytek, a później także publiczne, aby zapewnić pracownikom manufaktur miejsce do spędzania wolnego czasu. Właśnie dlatego w Łodzi można spotkać obszary zieleni nawet w gęsto zabudowanym centrum miasta jak choćby Pasaż Rubinsteina czy park Źródliska.

W Łodzi znajduje się łącznie 37 parków. W jednym z największych z nich, parku im. Księcia Józefa Poniatowskiego, znajduje się aż 17 pomników przyrody! To pamiątka po dawnej puszczy. Śladem tamtej epoki jest las Łagiewnicki. Jest to największy obszar leśny na terenie miasta w Europie. Można w nim znaleźć najstarszy obiekt w Łodzi: drewnianą kapliczkę Św. Antoniego. Las jest jednym z ulubionych miejsc łodzian. Powstały w nim dwa szlaki wycieczkowe – żółty oraz błękitny, które można zwiedzać pieszo lub na rowerze.

Niektóre parki zostały uwiecznione w literaturze: o swoich przechadzkach do parku Helenów wspominał Julian Tuwim.

Coraz większą popularnością cieszą się także parki kieszonkowe. Stało się tak za sprawą akcji Zielone Polesie. Nieużytki w dzielnicy zostały zagospodarowane tak, żeby służyć mieszkańcom, co zainspirowało inne działania na terenie Łodzi. Takie mini parki to dobre rozwiązanie dla miejsc, w których brakuje zieleni, a zabudowa nie pozwala na stworzenie dużej przestrzeni pod gołym niebem.

Na mapie zielonej Łodzi nie może zabraknąć również takich miejsc jak ogród botaniczny, palmiarnia czy miejskie ZOO.  Dzięki nim łodzianie mają mnóstwo możliwości, żeby spędzić weekend pośród zieleni!