Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Wielu Polaków swoimi osiągnięciami, postawą czy twórczością zasłużyło się nie tylko Polsce, ale i  całemu światu, zyskując tym samym powszechne uznanie. Są wśród nich takie osobistości, jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Jan Paweł II, Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Andrzej Wajda, Roman Polański czy Lech Wałęsa.

Polscy naukowcy mogą się pochwalić wieloma spektakularnymi osiągnięciami. Profesor Aleksander Wolszczan, radioastronom, jest odkrywcą pierwszych planet pozasłonecznych,  Ludwik Zamenhof stworzył międzynarodowy język esperanto, Jan Heweliusz jako pierwszy stworzył mapę Księżyca, inżynier Ernest Malinowski zaprojektował i wybudował Centralną Kolej Transandyjską, a geolog Ignacy Domeyko miał istotny udział w rozwoju przemysłu górniczego w Chile, który do dziś jest jedną z kluczowych gałęzią tamtejszego przemysłu.

Nie ma wątpliwości, że na znalezienie się w gronie wielkich Polaków zasłużyli swoją postawą m.in. Tadeusz Kościuszko – generał walczący o niepodległość Polski, a także w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, oraz polscy bohaterowie XX wieku - Irena Sendlerowa, która w czasie II wojny światowej zbudowała sieć, dzięki której udało się uratować około 2500 żydowskich dzieci; rotmistrz Witold Pilecki – który dał się złapać do obozu w Auschwitz, aby stworzyć raporty, które pozwolą poinformować świat o holokauście, czy Jan Karski – który dwukrotnie udał się do getta warszawskiego, a następnie do obozu zagłady, aby udokumentować sytuację Żydów w czasie okupacji.

Warto zaznaczyć, że wśród Polaków zasłużonych dla światowej i europejskiej kinematografii, oprócz wcześniej wspomnianych reżyserów, są także Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Małgorzata Szumowska, Krzysztof Zanussi, kompozytor muzyki filmowej Zbigniew Preisner, operatorzy Paweł Edelman i Janusz Kamiński, aktorka kina niemego Pola Negri i wielu innych.

W świecie muzyki zasłynęli przede wszystkim pianiści Artur Rubinstein i Krystian Zimerman, kompozytorzy i dyrygenci tacy jak: Krzysztof Penderecki, Stanisław Moniuszko, Ignacy Paderewski, Witold Lutosławski i śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska. Nie można zapomnieć o Urszuli Dudziak i Michale Urbaniaku, którzy mają swój znaczny wkład w rozwój muzyki jazzowej.

W dziedzinie literatury Polska może się poszczycić laureatami Nagrody Nobla-  Czesławem Miłoszem, Wisławą Szymborską, Władysławem Reymontem czy Henrykiem Sienkiewiczem. Andrzej Sapkowski, twórca sagi o Wiedźminie, i Stanisław Lem są najbardziej znanymi pisarzami z gatunku fantastyki. Warto wspomnieć w tym miejscu również o Ryszardzie Kapuścińskim, reportażyście i publicyście – jednym z najczęściej tłumaczonych na inne języki. Ponadto, uznanie międzynarodowe zyskali malarze tacy jak Jacek Malczewski i Zdzisław Beksiński.

Polscy sportowcy osiągają imponujące sukcesy w rozmaitych dyscyplinach i ustanawiają światowe rekordy. Medale z Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich i wielu innych ważnych międzynarodowych zawodów przywieźli do Polski m.in. Wanda Rutkiewicz, Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Adam Małysz, Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk, Tomasz Gollob, Marcin Gortat, Agnieszka Radwańska,  Andrzej Gołota, Krzysztof Hołowczyc, Robert Kubica i wielu innych. Piłkarze, których nazwiska znane są na całym świecie, to z pewnością Zbigniew Boniek, Kazimierz Deyna, Jan Tomaszewski, Euzebiusz Smolarek, Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek, Wojciech Szczęsny i Jakub Błaszczykowski.

Polska jest obecna w świecie mody między innymi dzięki Anji Rubik i Kasi Struss, modelkom, które pracowały przy kampaniach takich marek jak Versace, Valentino, Chanel, Gucci, Prada czy Dior.

To oczywiście jednie niewielki ułamek z grona znanych wszystkim i bardzo cenionych Polaków. Jednakże doskonale ukazuje on, jak wielkie osiągnięcia w rozmaitych dziedzinach ma Polska. Jest olbrzymim powodem do radości, że tak wielu wspaniałych ludzi reprezentuje ten kraj, przynosząc swoim rodakom powody do dumy.