Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

10 pomysłów na zielone życie

Szybkie tempo życia, jedzenie w biegu, kupowanie rzeczy, które tak naprawdę nie są potrzebne – znacie to? A gdyby wszystko zmienić i stać się bardziej świadomymi? Oczywiście, może nie wszystko jednocześnie, możecie zrobić to stopniowo. Ekologiczne postępowanie to nie tylko segregacja odpadów czy zakup bioproduktów. Poniżej znajdziecie listę pomysłów na zielone życie, z których możecie skorzystać niezależnie od wieku, czy miejsca zamieszkania.

  1. Własny ogródek: w którym możecie hodować własne warzywa! Wiadomo, że im więcej miejsca, tym lepiej, szczególnie kiedy macie ogromny ogród przed własnym domem. Jednak na małym balkonie, w mieszkaniu na osiedlu, również możecie posadzić rośliny – zioła, pomidory, kwiaty... wybór należy do Was.
  2. Slow fashion: w skrócie – liczy się jakość, a nie ilość. Czy naprawdę potrzebujcie trzech podobnych bluzek w szafie? Kiedy ostatnio założyliście tę kurtkę kupioną dwa lata temu, która teraz wisi zapomniana na wieszaku? Przed kupnem konkretnej rzeczy zastanówcie się, czy naprawdę jej potrzebujecie i czy nie możecie jej od kogoś odkupić. Wiele stron internetowych powstało właśnie w tym celu, na aukcjach możecie kupić raz ubrane kurtki lub koszule, które okazały się nietrafionym prezentem. Ubranie dostanie drugie życie, zamiast trafić na wysypisko i rozkładać się wiele lat.
  3. Segregacja: to już obowiązek! Wrzucając odpowiednie przedmioty do właściwych pojemników, sprawiacie, że większa ilość odpadów zostanie poddana recyklingowi.
  4. Ograniczenie zużycie paliwa: przynajmniej raz w tygodniu postawcie na rower lub spacer. Skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale i Wasze zdrowie. Jeśli w pobliżu mieszkają koledzy z pracy – zróbcie grafik dojazdów, jedno auto może zabrać pięć osób i spali z pewnością znacznie mniej paliwa niż pięć samochodów. To również przyjemna forma na poznanie współpracowników.
  5. Oszczędzanie: przede wszystkim wody i energii elektrycznej. Jeśli chcecie odświeżyć czyste ubrania, włączanie pralki na pełny cykl (który trwa trzy godziny), jest zbędne. Do podlania roślin nie potrzebujecie wody z kranu, wykorzystajcie, to co daje natura – deszczówkę.
  6. Zakupy na wagę: chodzenie na zakupy z własnymi pojemnikami może nie być zbyt wygodne, jednak na pewno jest ekologiczne i opłacalne. Kupując produkty hurtowo, oszczędzicie pieniądze i… planetę. Ograniczycie w ten sposób liczbę opakowań, wytwarzanych ze sztucznych materiałów, które bardzo wolno ulegają rozkładowi.
  7. Rezygnacja z plastiku: na początek ze słomek, zamiast tego zaopatrzcie się w metalowe lub papierowe. Plastikową szczoteczkę do zębów zamieńcie na bambusową, a zamiast soku w plastikowej butelce, wybierzcie ten w szklanej. Pamiętając o tych alternatywach, zaczniecie zauważać, jak bardzo plastik stał się wszechobecny w codziennym życiu.
  8. Naturalne kosmetyki: tutaj pole do wyboru staje się coraz większe. Lokalne firmy oferują już nie tylko naturalne mydła, pasty do zębów, szampony, ale też pudry i lakiery do paznokci.
  9. Akumulator zamiast baterii: zamknięte sklepy w trakcie wyjazdów to nie problem - nie będziecie musieli kupować kolejnej pary baterii, kiedy macie akumulator. Zwykłe baterie nie służą również środowisku – najczęściej trafiają do kosza razem ze wszystkimi innymi odpadami, a potrafią rozkładać się nawet 500 lat.
  10. Wycieczki na łono natury: pozwolą Wam dostrzec piękno wokół Was! Nie trzeba wyjeżdżać daleko, park czy pobliski las wystarczą, by się zrelaksować, odpocząć i nabrać dystansu do szybkiego tempa życia.