Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Zainwestuj w dom solarny

Już od 2021 wszystkie nowo powstałe budynki, będą musiały dostosować się do wymogów rozporządzenia, dotyczącego (przede wszystkim) zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Rozwiązanie na pewno korzystnie wpłynie na poprawę jakości życia, przyczyniając się do zminimalizowania wydzielania trujących substancji z gospodarstw domowych. Ekologiczne rozwiązania, w ogólnym rozrachunku, pozwolą również zaoszczędzić pieniądze. Jedną z opcji jest wykorzystanie naturalnej energii słonecznej, czyli budowa domu solarnego.

Jak wygląda i działa konstrukcja

Dom solarny daje większe pole do kreatywności niż dom pasywny. Ten drugi dąży do zminimalizowania popytu na energię w jak największym stopniu, natomiast solarny dąży do samowystarczalności w tej kwestii. Konstrukcja solarna składa się z kolektorów, magazynu ciepła i bufora. Instalacja zaczyna działać, kiedy kolektor nagrzeje się do tego stopnia, że jego temperatura będzie wyższa niż woda zgromadzona w magazynie lub buforze. Energia pokonuje drogę z kolektora, nagrzewając wodę w buforze, ta z kolei służy domownikom jako ogrzewanie lub ciepła woda. Nadmiar ogrzanej wody z bufora trafia do magazynu. Energia pozyskana w ten sposób musi zapewnić ponad 50% rocznego zapotrzebowania.

Naturalna energia

Dom solarny wymaga dokładnego projektu i wykonania, jak i również sporego terenu na budowę systemu wodnego. Jeśli martwią Was koszty wykonania takiego projektu – zapewniamy, że będziecie widzieć zwrot pieniędzy w niższych rachunkach za energię elektryczną. Taki budynek zapewni również pełen komfort mieszkańcom, zarówno latem, jak i zimą. Ogromną zaletą jest także wykorzystanie energii naturalnej, nieszkodliwej dla środowiska, ale chyba nie musimy już o tym przypominać.