Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Domy dla owadów – zaproś pożyteczne owady do ogrodu

Domy dla owadów – zaproś pożyteczne owady do ogrodu

Zima to trudny okres dla owadów. Bioróżnorodność naszego ekosystemu jest coraz bardziej zagrożona i w miarę możliwości należy zwiększyć włączanie społeczeństwa w opiekę nad fauną. W końcu część owadów jest dla nas bardzo pożyteczna, a wręcz niezastąpiona. Jak im pomóc? Tworząc domy dla owadów!

To miejsca, w których wybrane gatunki mogą bezpiecznie zamieszkać i się rozmnażać. Wykonuje się je głównie z naturalnych materiałów, jak deski czy gałęzie. Niewielkie, estetycznie wyglądające konstrukcje składają się z dziesiątek wąskich lub nieco szerszych tuneli. Takie otwory stanowią schronienia, które z powodzeniem zastępują naturalne miejsca lęgu owadów. Zadomowione osobniki mogą już na stałe zamieszkać w przyjaznych warunkach. Wystarczy zawiesić takie domki u siebie w ogrodzie lub sadzie, aby owady mogły się w nich osiedlić.

Dla różnych gatunków przeznaczone są odmienne mieszkania. Należy wykonać je tak, aby były jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunków życia poszczególnych owadów. To między innymi kwestia wielkości lokum. Domki należy umieszczać w lekko nasłonecznionych i suchych częściach ogrodu. Powinny być zawieszone na pniach drzew, drewnianych elementach konstrukcyjnych ogrodu lub na murowanych częściach budynków. Bardzo ważne jest stabilne mocowanie, aby nie były narażone np. na kołysanie przez silniejszy wiatr. Montując domy dla owadów, warto osłonić je metalową siatką, ponieważ często bywają niszczone przez ptaki.

Do dzieła! Niech domek jeszcze przed zimą pomoże owadom!