EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Jak stworzyć ekologiczne biuro?

Drobne zmiany mogą oznaczać ogromne oszczędności!

W społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna i poczucie odpowiedzialności za zasoby naturalne. To sprawia, że coraz więcej ludzi chce wprowadzać eko rozwiązania nie tylko do swoich domów, ale także do miejsc pracy. Poniższe pomysły są odpowiednie dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Najbardziej liczy się konsekwencja w działaniu!

Ekologicznie od podstaw

Wybierając miejsce na biuro, należy zwrócić uwagę, czy budynek posiada certyfikat LEED lub BREEAM; oznaczają one, że lokal spełnia nowoczesne standardy w ekologicznym budownictwie. Jeśli to tylko możliwe, lepiej zdecydować się na pomieszczenie z dobrym dopływem światła dziennego – to pozwoli na oszczędność prądu, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Inwestycja w czujniki ruchu, energooszczędne żarówki i odpowiednie ocieplenie lokalu również szybko się zwróci.

Oszczędzanie papieru

Wadą większości placówek biurowych jest ogromne zużycie papieru. Aby je zmniejszyć, potrzebne jest działanie na kilku poziomach. Sam papier powinien pochodzić z recyklingu albo posiadać certyfikat FSC. Pracownicy mogą każdą stronę zadrukowywać dwustronnie i zmniejszać marginesy dokumentów, dzięki czemu tekst zajmie mniej kartek. Tonery do drukarek mogą być na bieżąco uzupełniane, bez konieczności kupowania nowych. Warto też przejść na e-faktury.

Recykling

Zaopatrz biuro w dobrze oznakowane kosze na różne rodzaje śmieci i upewnij się, że pracownicy znają podstawy właściwego recyklingu. Przyda się również rezygnacja z małych, indywidualnych koszy przy biurkach, do których zazwyczaj trafia wszystko.

Mniej wody

Zainstalowanie zmywarki w firmowej kuchni znacząco wpłynie na zmniejszenie zużycia wody. Każdy sprzęt AGD – mikrofalówki, czajniki elektryczne, lodówki – powinien być energooszczędny, aby zmaksymalizować korzyści.

Zieleń dla zdrowia

Najprostszym sposobem na polepszenie warunków pracy w biurze jest zakup roślin doniczkowych. Popularnym wyborem są gatunki proste w uprawie: zamiokulkas, zielistka, sansewieria gwinejska, dracena i aloes. Nie tylko poprawią jakość powietrza, ale również wpłyną pozytywnie na nastrój wszystkich osób w biurze. Udowodniono, że patrzenie na zieleń redukuje negatywny wpływ ekranów komputerowych na wzrok człowieka oraz pomaga w obniżeniu napięcia nerwowego.