Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Kupujesz tekstylia oznaczone ekologicznymi certyfikatami?

Kupujesz tekstylia oznaczone ekologicznymi certyfikatami?

Ekocertyfikacja wyrobów tekstylnych pozwala rozpoznać, czy ubranie zostało wyprodukowane w zrównoważony sposób, w zgodzie ze środowiskiem naturalnym oraz poszanowaniem praw pracowniczych.  W dobie tzw. fast fashion i ogromnego konsumpcjonizmu często zapominamy o ekologicznej i etycznej stronie produkcji odzieży. Kupujemy za szybko i za dużo, a wiele decyzji zakupowych podejmujemy pod wpływem chwili.

Warto zatrzymać się i zwrócić uwagę na pochodzenie odzieży oraz tekstyliów, które zamierzamy kupić. Niestety, często standardowa produkcja jest obciążeniem dla naturalnych zasobów planety. Bywa toksyczna i może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Zobacz, jakich oznaczeń szukać, by ocenić jakość i bezpieczeństwo wyrobów tekstylnych:

  •  Global Organic Textiles Standard –  w skrócie GOTS

Zielony ekoznak nadawany produktom, które zawierają certyfikowane włókna bawełny, są produkowane w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i z poszanowaniem pracowników. GOTS dzieli się na dwa rodzaje – „organic” (produkty składające się w min. 95 % z certyfikowanych organicznych włókien) i “made with (x%) organic” (min. 75 % certyfikowanych włókien). Producenci odzieży i tekstyliów są zobligowani do przestrzegania restrykcyjnych wytycznych w czasie całego procesu powstawania wyrobu: od pozyskania surowca, poprzez kontrolę chemikaliów podczas farbowania materiałów, aż do szycia, dystrybucji i sprzedaży. 

  •  Certyfikat Oeko-Tex Standard 100

Jest to oznaczenie, które mogą uzyskać producenci tkanin. Przyznaje je Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oeko-Tex. Tkaniny nie muszą być wytworzone z ekologicznej bawełny. Natomiast proces ich powstawania nie może zatruwać środowiska, a materiał musi być w 100% bezpieczny dla zdrowia człowieka.

  •  Certyfikaty Fairtrade oraz Better Cotton Initiative

Te oznaczenia są gwarancją, że bawełna jako surowiec została wyprodukowana  z zachowaniem społecznych i ekologicznych norm. Szczególne znaczenie mają: godziwe wynagrodzenia pracowników, zminimalizowanie zużycia wody, ograniczenie pestycydów oraz emisji toksyn przez rolników.

Szukaj wyrobów oznaczonych w ten sposób i dołóż cegiełkę do walki o nasze środowisko.