Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Jakie ekologiczne certyfikaty warto znać i kojarzyć?

Jakie ekologiczne certyfikaty warto znać i kojarzyć?

Kupując różne produkty coraz częściej dokładnie czytamy etykiety z ich składem. Dobrym nawykiem, który możecie także wprowadzić w życie, jest zwracanie uwagi na specjalne oznaczenia. Masowa produkcja jest szkodliwa dla otoczenia, w szerszym zakresie także dla ludzi. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma certyfikatami, które wspierają produkcje mniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska.

Ekogwarancja – zielony listek złożony z dwunastu gwiazdek. Oznaczenie odnosi się do żywności, według norm Unii Europejskiej oznacza produkcję wykonaną w co najmniej 95 % metodami ekologicznymi. Dotyczy to zarówno ziemi, która musi spełnić odpowiednie normy, jak i również niestosowania sztucznych nawozów czy w odniesieniu do zwierząt - antybiotyków lub sterydów.

Oznaczenia na jajkach – jeśli nie jesteście w stanie nabyć jajek od lokalnego dostawcy, który ma sprawdzone produkty, zwróćcie uwagę na nadruk na ich opakowaniu lub stempel na skorupkach. Najważniejszą informacją powinna być pierwsza cyfra, która oznacza rodzaj chowu kur. Zero oznacza chów ekologiczny, 1 jaja z wolnego wybiegu, 2 chów ściółkowy, a 3 jaja z chowu klatkowego. A więc – im niższa cyfra na początku, tym lepiej.

Cruelty free – oznaczenie dotyczące kosmetyków, logo króliczka lub króliczka z napisem cruelty free. Kupując produkty z tym logo, mamy pewność, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.

Energy star – biały napis na niebieskim tle. Certyfikat przyznawany jest energooszczędnym urządzeniom AGD i RTV.