Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Dlaczego zieleń jest tak ważna, zwłaszcza w miastach?

Migracja ludzi do miast wciąż trwa. Przewiduje się, że w 2025 roku ponad połowa ludności na świecie będzie mieszkać w wielkich aglomeracjach miejskich, a już w 2050 będzie to aż 2/3 populacji. To zjawisko sprawia, że zazielenianie miast staje się priorytetem, ponieważ w naszej naturze jest przebywanie w otoczeniu drzew i kwiatów. Ich brak wpływa negatywnie na mieszkańców, których niepohamowany entuzjazm i dobre samopoczucie tworzy prawdziwe serce miasta. Poniżej przedstawiamy trzy podstawowe funkcje zieleni w mieście.

Funkcja estetyczna

Zaletą widoczną na pierwszy rzut oka jest wygląd miasta. Pomimo tego, że każdy z nas ma inne wyobrażenie o tym, co jest atrakcyjne, powszechnie uważa się rośliny za przykład uniwersalnego piękna. Najnowsze trendy w designie nadają zieleni znaczącą rolę przez wzgląd na znaczenie dla globalnego klimatu i zachowania środowiska naturalnego.

Funkcja wypoczynkowo-zdrowotna

Zieleń nie tylko tworzy przestrzenie do rekreacji i wypoczynku, takie jak parki, lasy czy ogrody, lecz również podwyższa jakość czasu wolnego. Lepiej odpoczywamy w otoczeniu zieleni niż w czterech ścianach. Czyste powietrze dotlenia organizm, a ruch obniża ciśnienie krwi i łagodzi skutki stresu. Tereny zielone charakteryzują się niskim poziomem hałasu, co doceni każdy mieszkaniec wielkiego miasta. Badania udowadniają, że bliskość z naturą jest biologiczną potrzebą człowieka – przebywanie na łonie przyrody jest więc częścią naszego naturalnego cyklu życia. Na dodatek zielony kolor wpływa kojąco na oczy!

Funkcja ekonomiczna

Zalety zieleni wymienione wyżej mają realne przełożenie na finanse: ludzie są gotowi zapłacić więcej za nieruchomości otoczone zielenią! Zamiana miasta w atrakcyjne miejsce do życia przyciąga nowych mieszkańców i chroni je przed depopulizacją.