- Ekologiczne certyfikaty na tekstyliach
- Tania ekologiczna energia
- Oznaczenia plastiku
- Ogrody Zmysłów
- Zielone przystanki
- Domy dla owadów
- Antysmogowy chodnik
- Panele słoneczne
- Ekologiczne ubrania
- Energooszczędne budynki
- Kompostownik
- 10 pomysłów na zielone życie
- Rain gardens
- Dom solarny
- Odzieżowy recykling
- Żywność ekologiczna
- Eko talerze i sztućce
- Eko porządki w domu
- Ekologiczne mleko
- Ekologiczne gotowanie
- Carpooling
- Zielone ściany
- Mikroplastik
- Oszczędzanie wody
- Ekologiczne certyfikaty
- Eko aplikacje mobilne
- Eko słomki
- Torba ekologiczna
- Ekologiczna moda
- Miejska pasieka
- Xeriscaping
- Zielone dachy
- Architektura ekologiczna
- Hortiterapia i ogrody, które leczą
- Przegrzane miasto
- Otwarte kompostowniki
- Inteligentne miasta
- Smog
- Funkcje zieleni
- Park w miniaturze
- Samochody elektryczne
- Zalety drzew
- Zero Waste
- Ekologiczne zakupy
- Ekologiczne biuro
- Wykorzystaj deszczówkę!
Funkcje zieleni w mieście
Dlaczego zieleń jest tak ważna, zwłaszcza w miastach?
Migracja ludzi do miast wciąż trwa. Przewiduje się, że w 2025 roku ponad połowa ludności na świecie będzie mieszkać w wielkich aglomeracjach miejskich, a już w 2050 będzie to aż 2/3 populacji. To zjawisko sprawia, że zazielenianie miast staje się priorytetem, ponieważ w naszej naturze jest przebywanie w otoczeniu drzew i kwiatów. Ich brak wpływa negatywnie na mieszkańców, których niepohamowany entuzjazm i dobre samopoczucie tworzy prawdziwe serce miasta. Poniżej przedstawiamy trzy podstawowe funkcje zieleni w mieście.
Funkcja estetyczna
Zaletą widoczną na pierwszy rzut oka jest wygląd miasta. Pomimo tego, że każdy z nas ma inne wyobrażenie o tym, co jest atrakcyjne, powszechnie uważa się rośliny za przykład uniwersalnego piękna. Najnowsze trendy w designie nadają zieleni znaczącą rolę przez wzgląd na znaczenie dla globalnego klimatu i zachowania środowiska naturalnego.
Funkcja wypoczynkowo-zdrowotna
Zieleń nie tylko tworzy przestrzenie do rekreacji i wypoczynku, takie jak parki, lasy czy ogrody, lecz również podwyższa jakość czasu wolnego. Lepiej odpoczywamy w otoczeniu zieleni niż w czterech ścianach. Czyste powietrze dotlenia organizm, a ruch obniża ciśnienie krwi i łagodzi skutki stresu. Tereny zielone charakteryzują się niskim poziomem hałasu, co doceni każdy mieszkaniec wielkiego miasta. Badania udowadniają, że bliskość z naturą jest biologiczną potrzebą człowieka – przebywanie na łonie przyrody jest więc częścią naszego naturalnego cyklu życia. Na dodatek zielony kolor wpływa kojąco na oczy!
Funkcja ekonomiczna
Zalety zieleni wymienione wyżej mają realne przełożenie na finanse: ludzie są gotowi zapłacić więcej za nieruchomości otoczone zielenią! Zamiana miasta w atrakcyjne miejsce do życia przyciąga nowych mieszkańców i chroni je przed depopulizacją.