Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Dlaczego drzewa w mieście są tak ważne?

5 dowodów na to, że rola drzew jest znacząca!

Powszechnie wiadomo, że obecność drzew w mieście ma pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców. Jakie są konkretne właściwości, na które powinnyśmy zwracać uwagę? Poniższe przykłady to dopiero początek długiej listy zalet, jakie posiadają drzewa!

Lepsza jakość powietrza

Drzewa pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla poprzez proces fotosyntezy. W ten sposób wytwarzają tlen, który jest konieczny do życia. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu smogu, a mieszkańcy rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego.

Wyciszenie

Drzewa skutecznie redukują poziom hałasu. Zaleca się, aby osiedla mieszkaniowe znajdujące się przy ruchliwych trasach były od nich odgradzane za pomocą ściany drzew.

Zrównoważone temperatury

Jest udowodnione, że drzewa zmniejszają odczuwalne skutki temperatur latem i zimą. Latem zapewniają cień i dostarczają niezbędnego tlenu, a zimą stanowią naturalną barierę przed wiatrem, co zapobiega wychładzaniu budynków i zmniejsza koszty ogrzewania.

Ograniczone skutki nawałnic

Drzewa ulepszają jakość gleby, zwiększając jej możliwości pochłaniania wody. To sprawia, że w czasie obfitych opadów deszczu większość wody wsiąka w ziemię i nie zalewa ulic.

Kojące działanie

Liczne badania pokazały, że obecność zieleni redukuje poziom stresu, odpowiadając na naszą potrzebę bliskości z naturą. Tam, gdzie są drzewa, żyje się po prostu lepiej!