Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Miejsce dla zieleni wznosi się na wyższy poziom!

Większość dużych miast boryka się z problemem niewystarczającej ilości zieleni. Rozwiązanie uniemożliwia gęsta zabudowa. Znalezienie terenu pod park lub ogród jest często niemożliwe ze względu na infrastrukturę. W poszukiwaniu miejsca dla drzew, zaczęto patrzeć w górę.

Zielony dach to po prostu dach, który jest na stałe obsadzony roślinnością. Podzielić je można na dachy dostosowane do użytkowania przez ludzi oraz wyłączone z użytku. Pierwszy typ to klasyczne ogrody umiejscowione na dachu budynku. Nie tylko sprzyjają polepszeniu jakości powietrza w mieście, lecz stanowią również miejsce do rekreacji i odpoczynku. Najbardziej znanym ogrodem tego typu w Polsce jest Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Jeśli dach jest wyłączony z użytku, można na nim posadzić niskie byliny odporne na suszę. Taki zabieg ma na celu wyłącznie korzyści ekologiczne. Konstrukcja wymaga specjalnych materiałów, jednak korzyści są ogromne. Zielone dachy sprzyjają termoregulacji, czyli przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się budynku. Ponadto zatrzymują wodę deszczową, co poprawia poziom wilgotności powietrza w mieście.

Moda na zielone dachy staje się poniekąd koniecznością w walce ze zmianami klimatycznymi. W 2016 roku władze Paryża ogłosiły, że w trosce o jakość powietrza chcą zazielenić ponad milion metrów kwadratowych ścian i dachów.