EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Zielone ściany, czyli o niezliczonych korzyściach wertykalnych ogrodów

Zielone ściany, czyli o niezliczonych korzyściach wertykalnych ogrodów

W przestrzeni miejskiej coraz świadomiej odczuwamy brak roślinności. Jednak dziś nie jesteśmy już skazani jedynie na betonowe mury – z pomocą przychodzą choćby zielone ściany, nazywane inaczej wertykalnymi ogrodami. Jak powstają, dlaczego są tak interesujące i pożyteczne?

Jak to możliwe?

Pionowy ogród może powstać praktycznie na każdej ścianie za pomocą specjalnych zawieszeń i  mocowań. Co ważne, takie ogrody pojawiają się zarówno na fasadach, jak i wewnątrz budynków, a ich powierzchnie potrafią zaskoczyć! We wnętrzach budynków należy doświetlać pionowy ogród lampami, dzięki czemu żywe obrazy zawsze będą pięknie wyglądać i dobrze się rozwijać. Ściany zewnętrzne, pomimo ujemnych temperatur zimą, mogą zachwycać zielenią nawet przez cały rok.

Niezliczone korzyści 

Wertykalne ogrody nie tylko zjawiskowo wyglądają, lecz także mają wiele innych zalet:

  • Poprawiają samopoczucie – zieleń uspokaja i przyspiesza procesy regeneracyjne w organizmie, a co za tym idzie, jesteśmy bardziej przyjaźnie nastawieni do świata. Szczególnie, gdy w  miejskiej, szarej dżungli napotkamy piękną oazę.
  • Oczyszczają powietrze – rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, nic więc dziwnego, że są chętnie wykorzystywane do walki ze smogiem.
  • Stanowią barierę dźwiękową – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, zielona ściana redukuje poziom hałasu nawet o połowę. Zupełnie jak las blokujący dźwięki z przylegającej do niego trasy!
  • Zwiększają wydajność pracy – udowodniono, że dzięki zielonym ogrodom w biurze wydajność pracowników może podnieść się aż o 15%.
  • Mają pozytywny wpływ na zdrowie – w otoczeniu zieleni zauważalny jest mniejszy odsetek zachorowań.
  • Świadczą o dbaniu o środowisko i zainteresowaniu ekologią – są to pożądane cechy w dzisiejszych czasach, budujące dobre relacje z otoczeniem, stanowiące wyraźny sygnał, że ludziom zależy na środowisku.
  • Są wysoce samowystarczalne – nie trzeba przesadnie pamiętać o podlewaniu czy o pielęgnacji.
  • Gromadzą wodę – pionowe ogrody zewnętrzne zbierają wodę deszczową i oczyszczają ją. Tym samym zapewniają wilgotniejsze powietrze. Badania wykazały, że niekiedy potrafią również osuszać mury obiektów budowlanych.
  • Zapewniają schronienie zwierzętom – ściany zewnętrzne są miłą odmianą od betonowych murów, co doceniają ptaki oraz owady.

Ten nowy trend powoli zakorzenia się w naszej świadomości. Wkrótce może stać się częścią obiektów prywatnych, biurowych i przestrzeni publicznych. Gwarantuje nie tylko przyjemność estetyczną, lecz także szereg korzyści zdrowotnych i ekologicznych.