EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Łódź w ostatnich latach się zmienia. Dziś to już zupełnie inne miasto niż to z lat 90. Oto propozycja co możesz zobaczyć podczas weekendowego wypadu do Łodzi, do której można szybko dostać się z większości krajów Europy samolotem, koleją i samochodem.  Łódź oddalona jest zaledwie godzinę od stolicy Polski.

Miejsca, które musisz zobaczyć:

Piotrkowska – odrestaurowane kamienice, knajpy i kluby – życie w Łodzi zaczyna się i kończy na Ulicy Piotrkowskiej, ale szczególnie warto zapuścić się tu w podwórko OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140). Zobaczysz tu jak kapitał prywatny zmienił oblicze dawnej przędzalni bawełny Ramisha. To miejsce licznych pracowni artystycznych, biur architektonicznych, studiów designu oraz miejsce, gdzie można dobrze zjeść i świetnie się zabawić na koncercie czy weekendowej imprezie.

Księży Młyn – tu zobaczysz famuły, czyli dawne robotnicze osiedle familijne, które jest w trakcie procesu rewitalizacji. Miejsce ciche, spokojne, wykończone w pięknej czerwonej cegle. Trudno uwierzyć, że to lokale miejskie. Można tu też odwiedzić pracownie artystyczne i kawiarnie. Przykład rewitalizacji, który działa na wyobraźnię każdego.

EC 1 Łódź –
można tu zobaczyć Planetarium i Narodowe Centrum Kultury Filmowej. To tu odbywają się ważne łódzkie imprezy m.in. festiwal filmowy Translatlantyk, czy święto twórców gier Promise Land. W grudniu 2017 roku zostanie tu otwarte Centrum Nauki i Techniki. Naprawdę fantastyczne przestrzenie przygotowane do wielkich imprez technologicznych. Zanim zobaczysz to miejsce, zerknij na zdjęcia jak miejsce to wyglądało przed rewitalizacją.

Manufaktura – dawna fabryka Izraela Poznańskiego, to jedno z największych centrów handlowo-rozrywkowych, gdzie można przyjść do kina, teatru, spróbować swoich sił w centrum wspinaczkowym. Znajduje się tu też muzeum ms2 i hotel Andel’s z wielkim centrum konferencyjnym w Łodzi i basenem stworzonym w miejscu zabytkowego żeliwnego  zbiornika przeciwpożarowego, z którego widać niezwykłą panoramę Łodzi.

Muzeum Sztuki w Łodzi – jedno z najstarszych w Europie muzeów sztuki awangardowej. W ms1 prezentowana jest słynna Sala Neoplastyczna Władysława Strzemińskiego (znana dziś też z filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”) z rzeźbami Katarzyny Kobro. Instytucja posiada 3 oddziały – najnowszy ms2 otwarto w 2008 roku w kompleksie Manufaktura. Tu obejrzysz największą w Polsce międzynarodową Kolekcją Sztuki XX i XXI wieku z pracami Fernanda Legera, Maxa Ernsta, Hansa Arpa, Aliny Szapocznikow i Mirosława Bałki. W odrestaurowanym Pałacu Herbsta odtworzono zaś wygląd domu fabrykanckiej rodziny Herbstów – udało się to dzięki wieloletnim poszukiwaniom, zdobyciu przypadkowo starych fotografii i pracom odkrywkowym na terenie budynku. 

Fabryka Grohmana Łódź –
posiadłość dawnego właściciela fabryki – dziś znajduje się siedziba Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej


Miejsca, które warto zobaczyć
 
Pasaż Róży,
czyli lustrzane podwórko na Piotrkowskiej 3 artystka Joanna Rajkowska wykleiła fasadę budynku kawałkami lusterek o nieregularnych kształtach. Odbijające się fragmenty otoczenia miały uczynić to miejsce lekkim i surrealnym. Rajkowska odniosła się w tym projekcie do fenomenu widzenia, a także choroby swojej córki Róży.

Lokale dla kreatywnych – kilkudziesięciu przedstawicieli sektora kreatywnego ulokowało swoje siedziby w obrębie centrum Łodzi. Można tu odwiedzić np. Bardzo Rozsądnie – sklep z produktami polskiego designu, markę Cat Cat, słynącą z klasycznych, ale zachwycających swoją formę sukienek, czy Nubee  pracownię słynącą z unikatowych ubrań i skórzanych chwytaczy np. do płaszczy,  a także galerię Showroom 87, która zaskakuje gości zabytkami sztuki, obiektami kolekcjonerskimi i dziełami młodych twórców.

Przystanek „Piotrkowska Centrum”
– Łódź chce być miastem kreatywnym, dlatego zaskakuje pomysłami. Stąd, gdy będziesz podróżował po mieście na pewno natkniesz się na kolorowy przystanek tramwajowy ochrzczony przez łodzian mianem „Stajni Jednorożców”. Tak kolorowego i tak dużego przystanku nie spotkasz nigdzie indziej.

Murale –
w Łodzi jest około tysiąca murali. To także murale tworzone przez najważniejszych twórców street artu na świecie. Najbardziej znanym muralem jest łódka o powierzchni 900 m2 (ul. Piotrkowska 152) i dwuczęściowy – przez pewien czas największy na świecie – mural składający się głównie z architektoniczno-abstrakcyjnych form odbitych lustrzanie na dwóch ścianach (ul. Morcinka 2 i 4). Jednym z najbardziej ekspresyjnych jest mural przedstawiający portret Artura Rubinsteina Z kolei najstarszy mural w Łodzi - to reklama firmy Foton z lat 60 (ul. Zgierska 40).

„Z krzesłem” - część serii Balansujące Kędziory. Rzeźba akrobaty starającego się utrzymać równowagę na linie zawieszonej między budynkami w woonerfie, czyli ulicy z ograniczonym ruchem dla samochodów, gdzie zrezygnowano z tradycyjnego podziału ulicy na część dla pieszych i część dla samochodów (ul. Piramowicza 11/13).

Gdzie się zabawić

Łódź to miasto imprez. Najbardziej znane kluby to:  Wytwórnia, Scenografia, Antrakt czy Klub DOM, który jest centralnym punktem alternatywnej łódzkiej przestrzeni OFF Piotrkowska. Klub Siódemki warto odwiedzić, by poczuć historię Łodzi – bywali tu Roman Polański, który studiował w Szkole Filmowej, a koncerty dawali Michał Urbaniak, Urszula Dudziak i Tomasz Stańko. Pełną listę klubów i pubów znajdziesz tu: turystyczna.lodz.pl/page/44,puby.html

Kiedy przyjechać

Najlepiej w czasie festiwalu. Łódź jako miasto przemysłów kreatywnych organizuje dziesiątki imprez w roku – od wyjątkowego festiwalu światła przez imprezy fanów komiksu, gier i technologii po festiwale muzyczne.

Warto więc przyjechać na jesienne Łódź Design Festival, Light Move Festival, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier czy Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit.

Wiosną odbywają się tu Międzynarodowe Spotkania Baletowe i Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, latem zaś: Letnia Akademia Jazzu, Geyer Music Factory, Polówka, Songwriters Festival, Festiwal Kolorów i wiele innych.

Co zjeść

To miasto czterech kultur – przed wojną mieszkali tu Żydzi, Rosjanie, Polacy i Niemcy. A zatem powinieneś zajrzeć do Analogii – restauracji, w której każda sala swoim wystrojem nawiązuje do innej kultury. Smacznie zjesz w towarzystwie żydowskiej muzyki w Anatewce, w niemieckim Tyrolu czy rosyjskiej Servantce. Oczywiście znajdziesz tu też dziesiątki restauracji z kuchnią z całego świata.

Jak dojechać

Łódź leży w samym centrum Polski. Turystom zagranicznym najwygodniej dolecieć na warszawskie Okęcie. Z Warszawy autostradą A1 dojazd trwa około godziny. Możesz dostać się tu pociągiem z Warszawy Centralnej na jednej z najnowocześniejszych w Polsce dworców Łódź Fabryczna – dotrzesz wówczas do samego centrum Łodzi. Jeśli wybierasz się samochodem to z autostrady A2 musisz zjechać w Strykowie. Z Wrocławia do Łodzi dojedziesz trasą S8 też w dwie godziny, z Berlina podróż autem zajmie Ci około 5 godzin. Jadąc autem z południa Europy musisz zjechać na Łódź z autostrady A1. W okolicach Łodzi krzyżują się główne polskie szlaki drogowe.