Dlaczego Łódź?
Łódź jest miastem o niezwykłej historii. Równie spektakularnym tempem rozwoju, jakiego doświadczyło to miasto, mogło się w XIX i XX poszczycić jedynie Chicago. Często jesteśmy w biegu, nie zastanawiamy się skąd jesteśmy, ani czego świadkami były mury, które mijamy. A może jednak warto, bo w końcu które współczesne miasta na świecie mogłyby zostać nazwane „Ziemią Obiecaną”, jak swego czasu Łódź?
3800 kamienic frontowych, 27 pałaców, 200 fabryk i kilkadziesiąt willi – to tylko część niesamowitego dziedzictwa, które pozostało nam po czasach rozkwitu industrialnego miasta. Strefa Wielkomiejska, która się zachowała w Łodzi jest największa i najlepiej ukształtowana spośród wszystkich polskich miast.
Trudna historia połączona z brakiem troski o łódzkie dziedzictwo sprawiły, że mieszkańcy stracili wiarę w swoje miasto, przestali dostrzegać jego piękno, a duma z pochodzenia w wielu przypadkach została zastąpiona przez wstyd.
Dziś miasto się odradza. W dużej mierze dzięki jednostkom, które spojrzały w górę, na piękne detale elewacji kamienic, na ten niesamowity pomnik historii, którym jest łódzka postindustrialna architektura i uwierzyły, że Łódź znowu może być wielka. Obecnie jesteśmy świadkami historycznej przemiany, z czego zdaje sobie sprawę coraz liczniejsza grupa mieszkańców. Niełatwo jest uświadomić sobie jej prawdziwą skalę – zmienia się całkowicie łódzka rzeczywistość. Najważniejsze jest jednak to, że dzieje się to dla mieszkańców, przy ich udziale i z poszanowaniem historii. Coraz więcej łodzian z każdym miesiącem będzie mogło na nowo dostrzegać piękno swojego miasta, aby za kilka lat odnaleźć się w nowej „dawnej Łodzi” tętniącej życiem, z której mieszkańcy będą dumni.