Zimą jakość powietrza gwałtownie spada.
Przez brak zieleni na zewnątrz i niewłaściwe metody ogrzewania budynków, skutki smogu zanieczyszczającego powietrze są szczególnie mocno odczuwalne w miesiącach zimowych. Wtedy również spada wilgotność powietrza, co sprzyja infekcjom dróg oddechowych, podrażnieniom skóry i spojówek. Wilgotność powietrza w domu powinna oscylować w granich 30-65%. W ocenie tego poziomu pomoże nam higrometr. Jeśli jest on zbyt niski, nawilżacz powietrza pomoże to zmienić.
Istotne jest zachowanie czystości w domu. Kurze z mebli najlepiej usuwać za pomocą wilgotnej ściereczki. Należy również regularnie prać zasłony, dywany o obicia mebli, które gromadzą pyłki.
Chociaż temperatura na zewnątrz nie zachęca do otwierania okien, codzienne wietrzenie domu jest ważne dla poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Pozornie może się wydawać, że to mija się z celem, pamiętajmy jednak, że powietrze wewnątrz jest zawsze bardziej zanieczyszczone od tego na zewnątrz.
Jest kilka kwiatów doniczkowych, które znane są z oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Absorbują one dwutlenek węgla, amoniak, formaldehyd. Zaliczają się do nich:
- Fikus Benjamina
- Bluszcz pospolity
- Nefrolepis wyniosły (paprotka)
- Skrzydłokwiat
- Dracena obrzeżona i wonna
- Sansewieria gwinejska
- Epipremnum złociste
- Aglaonema
Większość z tych roślin jest łatwo dostępna w centrach ogrodniczych i nie wymagają dużej uwagi. Warto zadbać, żeby znalazły się w sypialni, gdyż ich właściwości filtrujące zapewnią lepszy sen.