City Break
Łódź w ostatnich latach się zmienia. Dziś to już zupełnie inne miasto niż to z lat 90. Oto propozycja co możesz zobaczyć podczas weekendowego wypadu do Łodzi, do której można szybko dostać się z większości krajów Europy samolotem, koleją i samochodem. Łódź oddalona jest zaledwie godzinę od stolicy Polski.
Miejsca, które musisz zobaczyć:
Piotrkowska – odrestaurowane kamienice, knajpy i kluby – życie w Łodzi zaczyna się i kończy na Ulicy Piotrkowskiej, ale szczególnie warto zapuścić się tu w podwórko OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140). Zobaczysz tu jak kapitał prywatny zmienił oblicze dawnej przędzalni bawełny Ramisha. To miejsce licznych pracowni artystycznych, biur architektonicznych, studiów designu oraz miejsce, gdzie można dobrze zjeść i świetnie się zabawić na koncercie czy weekendowej imprezie.
Księży Młyn – tu zobaczysz famuły, czyli dawne robotnicze osiedle familijne, które jest w trakcie procesu rewitalizacji. Miejsce ciche, spokojne, wykończone w pięknej czerwonej cegle. Trudno uwierzyć, że to lokale miejskie. Można tu też odwiedzić pracownie artystyczne i kawiarnie. Przykład rewitalizacji, który działa na wyobraźnię każdego.
EC 1 Łódź – można tu zobaczyć Planetarium i Narodowe Centrum Kultury Filmowej. To tu odbywają się ważne łódzkie imprezy m.in. festiwal filmowy Translatlantyk, czy święto twórców gier Promise Land. W grudniu 2017 roku zostanie tu otwarte Centrum Nauki i Techniki. Naprawdę fantastyczne przestrzenie przygotowane do wielkich imprez technologicznych. Zanim zobaczysz to miejsce, zerknij na zdjęcia jak miejsce to wyglądało przed rewitalizacją.
Manufaktura – dawna fabryka Izraela Poznańskiego, to jedno z największych centrów handlowo-rozrywkowych, gdzie można przyjść do kina, teatru, spróbować swoich sił w centrum wspinaczkowym. Znajduje się tu też muzeum ms2 i hotel Andel’s z wielkim centrum konferencyjnym w Łodzi i basenem stworzonym w miejscu zabytkowego żeliwnego zbiornika przeciwpożarowego, z którego widać niezwykłą panoramę Łodzi.
Muzeum Sztuki w Łodzi – jedno z najstarszych w Europie muzeów sztuki awangardowej. W ms1 prezentowana jest słynna Sala Neoplastyczna Władysława Strzemińskiego (znana dziś też z filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”) z rzeźbami Katarzyny Kobro. Instytucja posiada 3 oddziały – najnowszy ms2 otwarto w 2008 roku w kompleksie Manufaktura. Tu obejrzysz największą w Polsce międzynarodową Kolekcją Sztuki XX i XXI wieku z pracami Fernanda Legera, Maxa Ernsta, Hansa Arpa, Aliny Szapocznikow i Mirosława Bałki. W odrestaurowanym Pałacu Herbsta odtworzono zaś wygląd domu fabrykanckiej rodziny Herbstów – udało się to dzięki wieloletnim poszukiwaniom, zdobyciu przypadkowo starych fotografii i pracom odkrywkowym na terenie budynku.
Fabryka Grohmana Łódź – posiadłość dawnego właściciela fabryki – dziś znajduje się siedziba Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Miejsca, które warto zobaczyć
Pasaż Róży, czyli lustrzane podwórko na Piotrkowskiej 3 artystka Joanna Rajkowska wykleiła fasadę budynku kawałkami lusterek o nieregularnych kształtach. Odbijające się fragmenty otoczenia miały uczynić to miejsce lekkim i surrealnym. Rajkowska odniosła się w tym projekcie do fenomenu widzenia, a także choroby swojej córki Róży.
Lokale dla kreatywnych – kilkudziesięciu przedstawicieli sektora kreatywnego ulokowało swoje siedziby w obrębie centrum Łodzi. Można tu odwiedzić np. Bardzo Rozsądnie – sklep z produktami polskiego designu, markę Cat Cat, słynącą z klasycznych, ale zachwycających swoją formę sukienek, czy Nubee pracownię słynącą z unikatowych ubrań i skórzanych chwytaczy np. do płaszczy, a także galerię Showroom 87, która zaskakuje gości zabytkami sztuki, obiektami kolekcjonerskimi i dziełami młodych twórców.
Przystanek „Piotrkowska Centrum”– Łódź chce być miastem kreatywnym, dlatego zaskakuje pomysłami. Stąd, gdy będziesz podróżował po mieście na pewno natkniesz się na kolorowy przystanek tramwajowy ochrzczony przez łodzian mianem „Stajni Jednorożców”. Tak kolorowego i tak dużego przystanku nie spotkasz nigdzie indziej.
Murale – w Łodzi jest około tysiąca murali. To także murale tworzone przez najważniejszych twórców street artu na świecie. Najbardziej znanym muralem jest łódka o powierzchni 900 m2 (ul. Piotrkowska 152) i dwuczęściowy – przez pewien czas największy na świecie – mural składający się głównie z architektoniczno-abstrakcyjnych form odbitych lustrzanie na dwóch ścianach (ul. Morcinka 2 i 4). Jednym z najbardziej ekspresyjnych jest mural przedstawiający portret Artura Rubinsteina Z kolei najstarszy mural w Łodzi - to reklama firmy Foton z lat 60 (ul. Zgierska 40).
„Z krzesłem” - część serii Balansujące Kędziory. Rzeźba akrobaty starającego się utrzymać równowagę na linie zawieszonej między budynkami w woonerfie, czyli ulicy z ograniczonym ruchem dla samochodów, gdzie zrezygnowano z tradycyjnego podziału ulicy na część dla pieszych i część dla samochodów (ul. Piramowicza 11/13).
Gdzie się zabawić
Łódź to miasto imprez. Najbardziej znane kluby to: Wytwórnia, Scenografia, Antrakt czy Klub DOM, który jest centralnym punktem alternatywnej łódzkiej przestrzeni OFF Piotrkowska. Klub Siódemki warto odwiedzić, by poczuć historię Łodzi – bywali tu Roman Polański, który studiował w Szkole Filmowej, a koncerty dawali Michał Urbaniak, Urszula Dudziak i Tomasz Stańko. Pełną listę klubów i pubów znajdziesz tu: turystyczna.lodz.pl/page/44,puby.html
Kiedy przyjechać
Najlepiej w czasie festiwalu. Łódź jako miasto przemysłów kreatywnych organizuje dziesiątki imprez w roku – od wyjątkowego festiwalu światła przez imprezy fanów komiksu, gier i technologii po festiwale muzyczne.
Warto więc przyjechać na jesienne Łódź Design Festival, Light Move Festival, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier czy Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit.
Wiosną odbywają się tu Międzynarodowe Spotkania Baletowe i Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, latem zaś: Letnia Akademia Jazzu, Geyer Music Factory, Polówka, Songwriters Festival, Festiwal Kolorów i wiele innych.
Co zjeść
To miasto czterech kultur – przed wojną mieszkali tu Żydzi, Rosjanie, Polacy i Niemcy. A zatem powinieneś zajrzeć do Analogii – restauracji, w której każda sala swoim wystrojem nawiązuje do innej kultury. Smacznie zjesz w towarzystwie żydowskiej muzyki w Anatewce, w niemieckim Tyrolu czy rosyjskiej Servantce. Oczywiście znajdziesz tu też dziesiątki restauracji z kuchnią z całego świata.
Jak dojechać
Łódź leży w samym centrum Polski. Turystom zagranicznym najwygodniej dolecieć na warszawskie Okęcie. Z Warszawy autostradą A1 dojazd trwa około godziny. Możesz dostać się tu pociągiem z Warszawy Centralnej na jednej z najnowocześniejszych w Polsce dworców Łódź Fabryczna – dotrzesz wówczas do samego centrum Łodzi. Jeśli wybierasz się samochodem to z autostrady A2 musisz zjechać w Strykowie. Z Wrocławia do Łodzi dojedziesz trasą S8 też w dwie godziny, z Berlina podróż autem zajmie Ci około 5 godzin. Jadąc autem z południa Europy musisz zjechać na Łódź z autostrady A1. W okolicach Łodzi krzyżują się główne polskie szlaki drogowe.