Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

W JAKIM MIEJSCU ODBĘDZIE SIĘ EXPO?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych i Biuro Wystaw Światowych wymagają, żeby teren pod Zielone EXPO typu A1 obejmował minimum 50 hektarów. Jest to niezbędny wymóg do przyznania praw do organizacji wystawy. Na szczęście Łódź mogła zagwarantować obszar o powierzchni ponad 75 hektarów! To ogromny potencjał dla zieleni.

Teren EXPO będzie się rozciągał pomiędzy ulicami Pomorską, Kopcińskiego, Konstytucyjną, Małachowskiego i Niciarnianą. W jego skład wejdą m.in. parki 3 Maja i Baden-Powella oraz Zieleniec przy Konstytucyjnej.

Na terenie EXPO 2029 znajdzie się min. park im. Roberta Baden-Powella – Naczelnego Skauta Świata. Imię patrona otrzymał w 2007 roku, kiedy obchodzone było stulecie skautingu. Wcześniej znany był mieszkańcom Łodzi jako Park Rozrywkowy, popularny głównie ze względu na miasteczko rowerowe i muszlę koncertową. Stanowi przykład tego, jak można zmienić nieużywany teren w zieloną przestrzeń – przed założeniem parku miejsce to było wysypiskiem materiałów budowlanych.

Teren jest dobrze skomunikowany. Znajduje się blisko odnowionego dworca Łódź Fabryczna i głównych szlaków komunikacji miejskiej. To zwiększa nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo odwiedzających.

Celem EXPO jest rewitalizacja obszaru tak, aby w pełni wykorzystać jego potencjał na użytek mieszkańców przy jednoczesnym poszanowaniu obecnej tam przyrody. Zwiększenie funkcjonalności terenów zielonych zachęci łodzian do spędzania czasu na świeżym powietrzu i tchnie nowe życie w tę część miasta. Będzie stanowić serce EXPO, a jego oddziaływanie wpłynie na całe miasto. Teren wystawy po zakończeniu Horticultural EXPO 2029 ma służyć przede wszystkim jako park miejski w centrum Łodzi. Będzie przylegać bezpośrednio do powstającego nowego obszaru biznesowo-usługowego, w odległości 1,5 km od dworca Łódź Fabryczna.