Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Carpooling – czym jest i jakie ma zalety?

Carpooling – czym jest i jakie ma zalety?

Idea autostopu jest znana nie od dziś. Podróżowało tak już wiele pokoleń. Wcześniej wynikało to z potrzeby. Obecnie wielu podróżników decyduje się na tę formę transportu z chęci przygody i zdobycia nowych doświadczeń. Często nie jest to jedynie oszczędność funduszy, ale chęć poznania nowych ludzi i zmierzenia się z wyzwaniem. Nie wszyscy wiedzą, że dogodniejszą formą, bo niewymagającą godzin spędzonych bezczynnie przy drodze, jest obecnie carpooling.

Czym jest carpooling?

Taką formę przejazdów charakteryzuje wcześniejsze określenie miejsca odbioru, dojazdu, a także określenie ceny, za którą można przemieścić się z punktu A do punktu B. Najczęstszą formą wystawiania ofert i wyszukiwania ich są grupy internetowe (głównie na portalu Facebook) i serwisy internetowe (tutaj góruje portal BlaBlaCar). Co prawda, podróż odbywa się z nieznajomymi, jednak opinie o użytkownikach portalu można wyświetlić na ich profilach. Niekiedy można trafić na naprawdę interesujących ludzi, których historię bawią, uczą lub szokują. Wielu z nich służy także dobrymi radami, których próżno szukać w przewodnikach. Jest także wiele innych zalet takiego rozwiązania.

Plusy nowoczesnego autostopowania

Jeśli założymy, że cztery osoby chcą pokonać tę samą trasę, każda swoim autem – zanieczyszczenie powietrza i opłaty będą większe niż w sytuacji, w której jeden z kierowców przewozi cztery osoby. Kierowca dzieli się z nimi kosztami przejazdu, a pasażer często płaci mniej niż zapłaciłby za dojazd autobusem czy pociągiem. Taka podróż jest również szybsza. Dodatkowo, jeśli kierowca wyrazi zgodę, można zabrać ze sobą zwierzę.

Wybierając tę formę podróży, zyskuje również planeta – ograniczamy emisję dwutlenku węgla i natężenie hałasu. Ze względu na zredukowaną liczbę aut, maleją również korki. Natomiast zwiększa się dostępność miejsc parkingowych. Zalet carpoolingu jest mnóstwo! Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do przejrzenia ofert wspólnych podróży.