- Ekologiczne certyfikaty na tekstyliach
- Tania ekologiczna energia
- Oznaczenia plastiku
- Ogrody Zmysłów
- Zielone przystanki
- Domy dla owadów
- Antysmogowy chodnik
- Panele słoneczne
- Ekologiczne ubrania
- Energooszczędne budynki
- Kompostownik
- 10 pomysłów na zielone życie
- Rain gardens
- Dom solarny
- Odzieżowy recykling
- Żywność ekologiczna
- Eko talerze i sztućce
- Eko porządki w domu
- Ekologiczne mleko
- Ekologiczne gotowanie
- Carpooling
- Zielone ściany
- Mikroplastik
- Oszczędzanie wody
- Ekologiczne certyfikaty
- Eko aplikacje mobilne
- Eko słomki
- Torba ekologiczna
- Ekologiczna moda
- Miejska pasieka
- Xeriscaping
- Zielone dachy
- Architektura ekologiczna
- Hortiterapia i ogrody, które leczą
- Przegrzane miasto
- Otwarte kompostowniki
- Inteligentne miasta
- Smog
- Funkcje zieleni
- Park w miniaturze
- Samochody elektryczne
- Zalety drzew
- Zero Waste
- Ekologiczne zakupy
- Ekologiczne biuro
- Wykorzystaj deszczówkę!
Eko mleko – możesz łatwo zrobić je sam!
Eko mleko – możesz łatwo zrobić je sam!
Mleko jest produktem, z którym stykamy się od początku, a tradycja mówi, że pijąc je, urośniemy zdrowi i silni. Niestety, coraz częściej słyszymy o nietolerancji laktozy i alergiach pokarmowych, które mogą nastąpić w różnym okresie życia. Kolejnymi negatywnymi stronami mleka jest jego masowa produkcja, która naraża zwierzęta na zbędny stres, zanieczyszczenia w okolicy pastwisk, a co za tym idzie – słabą jakość finalnego produktu.
Mleko ekologiczne
Obecnie, gdy zainteresowanie naturą i jej ochroną jest coraz większe, wzrosło też zapotrzebowanie na tzw. produkty bio i eko. Coraz więcej z nas chce mieć świadomość tego, co je, z jakich składników i w jakich warunkach dany produkt jest wytwarzany. Między innymi stąd wynika zapotrzebowanie na eko rolników i eko mleko. Krowy żyjące w eko hodowli muszą być karmione odpowiednią paszą, wytworzoną przez rolnika lub produkowaną hurtowo, która posiada odpowiednie certyfikaty jakości. Zwierzęta muszą posiadać określoną przestrzeń przypadającą na jedną krowę, a wszystko to jest kontrolowane przez stosowne służby. Ze względu na to wszystko, mleko ekologiczne jest droższe od zwykłego, ale… i tu mamy alternatywę.
Mleko przygotowane w domu
Mleka roślinne stale zyskują popularność i są łatwo dostępne, można znaleźć je już w każdym markecie. Zachęcamy jednak, by spróbować zrobić takie mleko we własnej kuchni! Warto zaangażować w to bliskich, dzieci na pewno będą zadowolone z eksperymentu. Najprostszą wersję wykonacie używając płatków owsianych. Płatki (około 200 g) należy zmielić w blenderze, zalać około 1.5 l gorącej wody i odstawić na minimum 30 minut. Kolejnym krokiem jest przelanie owej mikstury przez gęste sito i mleko gotowe! W podobny sposób możecie stworzyć mleko ryżowe i migdałowe. Jeśli wolicie słodsze wersje, możecie dodać daktyle albo miód.