Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Ogrody Zmysłów – doświadcz natury całym sobą

Ogrody Zmysłów – doświadcz natury całym sobą

Spacer po pięknym ogrodzie to doskonały sposób na relaks. Zwłaszcza, jeśli możesz w nim cieszyć nie tylko oczy. Wyobraź sobie taki, w którym podczas przechadzki wszystkie Twoje zmysły są pobudzane i to intensywniej niż zwykle. Właśnie takie zadanie postawiono przed ogrodami sensorycznymi, które znamy również jako Ogrody Zmysłów.

Idea ogrodów sensorycznych zrodziła się już początku XX wieku. Są one wykorzystywane do celów terapeutycznych, edukacyjnych i socjalizacyjnych. Mają one pomagać osobom z niepełnosprawnościami po stronie zmysłu wzroku lub słuchu, a także z upośledzeniami i zaburzeniami psychofizycznymi. Ogród Zmysłów może być podzielony na strefy: smakową, dotykową, zapachową, słuchową, wzrokową i dźwiękową. Choć sama idea była od początku skupiona na osobach z niepełnosprawnościami, ogrody są otwarte dla wszystkich. Aktywne korzystanie z ich możliwości przynosi wiele korzyści, zwłaszcza w przypadku dzieci, które intensywnie rozwijają zdolności poznawcze i sprawność fizyczną. Dorośli dostrzegają przede wszystkim ich pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Kontakt z naturą i aktywizacja wszystkich zmysłów sprzyja odprężeniu, obniża poziom stresu, a tym samym podnosi stopień zadowolenia i poprawia koncentrację.

Chcesz dosłownie na własnej skórze przekonać się, jak ogród sensoryczny wpłynie na Ciebie? Koniecznie odwiedź Ogród Zmysłów w Poddębicach z jedyną w Łódzkiem pijalnią wód termalnych. Woda ta jest równie pyszna, co zdrowa. Na terenie Parku nie brakuje ławeczek i miejsc, w których można zorganizować rodzinny piknik. Dojazd z Łodzi zajmuje około godziny. Jeśli tylko masz trochę wolnego czasu – przyjedź, zobacz, poczuj, dotknij, usłysz i posmakuj natury! Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny!