EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Panele słoneczne w służbie środowisku

Panele słoneczne w służbie środowisku

Źródła energii, z których obecnie korzysta się najczęściej to źródła nieodnawialne, które szkodzą środowisku. Społeczeństwo, dzięki wielu akcjom czy reklamom, zaczyna być bardziej świadome tego problemu. Jeśli jednak dobro planety nie przekonuje wszystkich, być może zrobią to rosnące koszty węgla, prądu czy gazu. Szukając alternatywnych sposobów, traficie na panele słoneczne. Warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu, zwłaszcza, gdy w planach jest budowa domu.

Czym są panele słoneczne?

Panele słoneczne (nazywane także fotowoltaicznymi) różnią się od kolektorów słonecznych sposobem zamiany pozyskiwanego promieniowania – te pierwsze tworzą energię elektryczną, natomiast kolektory – cieplną. Paneli fotowoltaicznych nie trzeba montować na dachu, wystarczy, że będą usytuowane na działce obok domu. Ważne jest natomiast położenie względem słońca – powinny być zwrócone ku niemu, by jak najbardziej wykorzystać promieniowanie. Najkorzystniejsze będzie zatem skierowanie ich na południe i nachylenie w granicach 30-40%. Kolejnym plusem systemu fotowoltaicznego jest to, że nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej trafiają do sieci. Możecie wykorzystać je w każdym momencie (co może być dobrym rozwiązaniem w czasie zimy, kiedy dni słonecznych jest bardzo mało).

Działanie paneli opiera się na prawach fizyki, w uproszczeniu: światło pada na dwie warstwy – ujemnie doładowaną i dodatnio doładowaną, tworząc prąd stały, który w falowniku zmieniany jest na prąd zmienny, wykorzystywany w domach.

Czy to dobra inwestycja?

Instalacja całego systemu jest kosztowana, jednak długotrwała – gwarancja wydajności sięga około dwudziestu pięciu lat (po tym czasie panele nadal będą działać, jednak mniej efektywnie, co jest naturalnym zjawiskiem). Inwestycja powinna zwrócić się już po 7 – 10 latach, co wygeneruje spore oszczędności w domowym budżecie. Przy obecnych debatach dotyczących zmian klimatycznych i sposobów ich zatrzymania, możecie przysłużyć się planecie, wykorzystując odnawialną energię  –  to najlepsza inwestycja w przyszłość.