Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Wielorazowe słomki – dlaczego zyskują na popularności?

Wielorazowe słomki – dlaczego zyskują na popularności?

Sok, koktajl, drink, kawa – do większości napojów w punktach gastronomicznych dodawane są słomki. Podobnie dzieje się na spotkaniach organizowanych w rodzinnym gronie. Rurki kupowane w hurtowych ilościach, zawinięte dodatkowo w folię kosztują niewiele, po wypiciu napoju słomkę wystarczy wyrzucić.

Niestety, kłopoty zaczną się później – tworzywa sztuczne rozkładają się nawet kilka tysięcy lat! Czy na pewno chcemy zostawić po sobie taki ślad?

Plastikowe słomki a środowisko

Na pozór niewinnych rozmiarów słomka nie może powodować szkód. Jednak kilkanaście tysięcy, a nawet milionów słomek, które są zużywane na świecie, zaczynają stanowić ogromny problem. Już mówi się o tym, że za kilkanaście lat w oceanach liczba plastikowych słomek będzie większa od liczby ryb w nich żyjących!

Słomka? Nie, dziękuję!

Mając na uwadze wszystkie fakty, warto zmienić swoje nawyki. W lokalach czy restauracjach nie musimy korzystać z proponowanych nam słomek. Jeśli jednak nie wyobrażacie sobie bez nich soku z lodem, jest inne rozwiązanie – słomka wielokrotnego użytku. Tutaj możliwości jest dużo.

Stacjonarnie, czy też korzystając z Internetu, kupisz słomki papierowe, metalowe, bambusowe, a nawet ze słomy. Możesz potraktować je jako modny gadżet, o który na pewno pojawi się mnóstwo pytań. Kto wie, może zostaniesz trendsetterem wśród znajomych i przyczynisz się do poprawy jakości życia na ziemi? Jednorazowa słomka jest użyteczna tylko przez kilka chwil, następnie staje się ogromną udręką dla planety. Na szczęście coraz bardziej świadome społeczeństwo zaczyna to rozumieć.