Łódź EXPO 2024 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Portal UMŁ AIPH

EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Antysmogowy chodnik – zielona innowacja

Antysmogowy chodnik – zielona innowacja

W okresie zimowym najwyraźniej można dostrzec unoszący się nad miastem smog, czyli mieszankę dymu, spalin i innych szkodliwych dla organizmu substancji. Połączenie problemu smogu z krótszym dniem, małą ilością światła słonecznego i zmienną pogodą skutkuje gorszym samopoczuciem, a w konsekwencji – pogorszeniem stanu zdrowia. Ostatnio wzrasta świadomość klimatyczna. Podejmowanych jest coraz więcej działań mających na celu walkę ze smogiem. Jedną z innowacji jest antysmogowy beton.

Miasto w zgodzie ze środowiskiem

Jedną z ekologicznych alternatyw dla miast jest antysmogowy chodnik. Enigmatyczny antysmogowy beton to technologia wykorzystująca promienie słoneczne do przemiany niebezpiecznych substancji (m.in. dwutlenku azotu) w nieszkodliwe dla człowieka związki chemiczne. Taki chodnik na pierwszy rzut oka nie różni się niczym w porównaniu z tym tradycyjnym. Jego wytrzymałość i okres użyteczności są również do siebie zbliżone.

Ekologiczne chodniki miały już premierę w polskich miastach, m.in. w Warszawie, gdzie udowodniono, że zredukował stężenie dwutlenku azotu aż o 30% (w porównaniu ze zwykłym odcinkiem nawierzchni). Trudno jednym ruchem zredukować do minimum problemy, które nawarstwiały się latami. Jednak zielony chodnik stanowi dobrą alternatywę, w którą warto inwestować, by krok po kroku zmienić miasto w przyjemną i bezpieczną przestrzeń.