EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

8 sposobów na ekologiczną rewolucję w szafie

8 sposobów na ekologiczną rewolucję w szafie

Po otwarciu szafy, wysypują się z niej ubrania, a nadal nie macie się w co ubrać? To znak, że macie tendencję do chomikowania lub źle dobraną garderobę. Pora to zmienić, najlepiej mając na uwadze adaptację do obecnych zmian klimatu oraz ekologiczne aspekty codziennych wyborów konsumenckich.  

  1. Przegląd szafy: czyli początek rewolucji. Zobaczcie, ile zapomnianych rzeczy leży na najniższej półce. Nie miejcie sentymentów z pozbywaniem się ubrań! Tym bardziej, jeśli na wieszakach macie trzy podobne koszule w groszki. Wszystko, czego nie ubieraliście przez ostatni rok, jest zbędne.
  2. Nie zostawiajcie w szafie rzeczy, do których musicie schudnąć/ przytyć: chyba, że dzięki temu naprawdę zyskujecie motywacje i uważacie, że w najbliższym czasie wasza figura się zmieni. Jeśli wymarzone spodnie o dwa rozmiary za małe, leżą już trzy lata w szafie – nie oszukujcie się, pora się ich pozbyć! Garderobę będziecie mogli zmienić, kiedy naprawdę będzie to potrzebne.
  3. Świadome zakupy: jeśli zakupy poprawiają wasz humor, czy po prostu macie ogromną chęć kupić cokolwiek – idźcie do second handu, przeszukajcie vintage sklepy w sieci, zainteresujcie się swap party (wymiany ubrań). Szansa spotkania dwóch osób w takiej samej bluzce w jednym autobusie będzie o wiele mniejsza. Rezygnując z sieciówek, rezygnujecie też z tzw. fast fashion, które najczęściej nie respektuje polityki fair trade – sprawiedliwego handlu (wykorzystując pracowników, czy nie zapewniając im odpowiednich warunków).
  4. Unikaj wyprzedaży: podczas nich łatwiej dokonać nieprzemyślanych wyborów. Chodźcie na zakupy z listą i przeglądajcie rzeczy tylko z tych działów, którymi jesteście zainteresowani. Nie musicie oglądać nowej kolekcji koszulek, kiedy macie ich mnóstwo w szafie.
  5. Jakość, a nie ilość: ubrania lokalnych marek są droższe od tych z dużych sieci, jednak wystarczą na dłużej niż jeden sezon. Poza tym wspieracie małe przedsiębiorstwa, unikatowe pomysły oraz znacie materiały, z których wykonane są ubrania, a czasem możecie poznać projektanta osobiście.
  6. Naturalne tkaniny: za tę zmianę podziękuje Wasza skóra. Zwracając uwagę na metkę, a konkretnie na rodzaj tkaniny, wybierajcie materiały naturalne, takie jak len, jedwab, wełna. Wybieranie naturalnych tkanin wpływa pozytywnie na zdrowie, skóra w kontakcie z nimi oddycha, zmniejsza się możliwość wystąpienia alergii czy podrażnień.
  7. Daj drugie życie: gdy coś się zepsuje – nie kupujcie nowego, naprawcie to sami albo zanieście do specjalisty. Krawcowe czy szewcy, to zawody z ogromną tradycją, jednak w czasach rosnącego konsumpcjonizmu coraz bardziej zapomniane. Często wystarczy tylko drobne odnowienie rzeczy, by dodać im charakter i stworzyć coś oryginalnego. W wielu sklepach znajdziecie naszywki, naklejki na ubrania, koraliki, modne przetarcia na kurtce też możecie zrobić sami!
  8. Dbaj o rzeczy: współcześnie, kiedy ubrania można kupić nawet w marketach, przykłada się mniejszą wagę do troski o odzież. Czytajcie informacje na metce i pytajcie sprzedawców, jak dbać o daną rzecz – w jakiej temperaturze najlepiej ją wyprać, prasować, czy suszenie automatyczne jest odpowiednie. Dzięki temu będzie dłużej wam służyć.