EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Talerze i sztućce – ekologiczne rozwiązania, które musisz znać

Talerze i sztućce – ekologiczne rozwiązania, które musisz znać

Obecnie prawie w każdym sklepie można kupić ekologiczną torbę… a co np. ze sztućcami? Czy wdrażając ekologiczne rozwiązania, staracie się również być eko podczas wypadów ze znajomymi? Jednorazowe sztućce są na pewno bardzo wygodne dla właścicieli lokali – nie trzeba ich myć i w zakupie hurtowym kosztują grosze. Niestety, każdy plastikowy widelec czy nóż ma wpływ na planetę.

Sztućce do zadań specjalnych

Pojawia się coraz więcej miejsc, w których posiłki podawane są na biodegradowalnych naczyniach i z biodegradowalnymi sztućcami, jednak to nadal kropla w morzu potrzeb. Najmniej ekologiczne pod tym względem są wszelkiego typu fast foody, serwujące jedzenie wraz z plastikową „zastawą”. Potrawa zniknie z niej w mniej niż 30 minut, a tworzywa sztuczne, z których jest wykonana, rozkładają się nawet kilka setek lat. Na szczęście powstaje coraz więcej alternatywnych opcji.

Możecie nosić w torebce lub plecaku komplet domowych sztućców, najlepiej w lnianej torebce lub w pojemniku na żywność, aby można było szybko je znaleźć. Takie rozwiązanie nie wymaga nakładu finansowego, a bardzo pomoże środowisku.

Jeśli uważacie, że powyższe rozwiązanie zajmuje jednak za dużo miejsca, polecamy kupno składanego łyżkowidelca! Tak, takie cudo możecie znaleźć w sklepach internetowych. Najczęściej wytworzone jest ze sztucznych materiałów, jednak na pewno czas przydatności będzie dłuższy niż jednorazowych sztućców. Wynalazek zajmuje mało miejsca i jest bardzo lekki (waży około 20 gramów).

Bądź eko w plenerze!

We własnym domu, podczas wydarzeń rodzinnych czy organizując piknik dla dzieci najlepiej skorzystać ze sztućców dostępnych w domu, to fakt. Jednak może zdarzyć się tak, że ich liczba będzie zbyt mała na przyjęcie wszystkich gości. Jeśli nie jesteście w stanie pożyczyć brakujących elementów lub po prostu nie macie gdzie schować nadwyżki talerzy czy sztućców – zainwestujcie w naczynia jadalne. Dokładnie, istnieją takie! Są pozbawione chemikaliów i kleju, więc nie ma się o co martwić, a na pewno wywołają dużą dyskusję i zainteresowanie przy stole. Naczynia najczęściej wytworzone są z otrąb pszennych, kosztują niewiele, a po zjedzonym posiłku, można je także zjeść.