EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Kompostownik w domu? Zrób go sam!

Kompostownik w domu? Zrób go sam!

Możliwe, że wielu z Was zabiera materiałowe torby, idąc na zakupy i stara się naprawiać ubrania, zamiast kupować nowe. Jeśli chcecie zrobić jeszcze więcej dla środowiska, zainteresujcie się tematem kompostownika, który można postawić nawet na balkonie!

Kilka faktów

Kompostowanie to pewien rodzaj organicznego recyklingu, a prościej – jest to racjonalne i świadome zarządzanie odpadami. Codziennie w gospodarstwie domowym marnuje się wiele rzeczy – resztki obiadu w kuchni i zgniłe jabłka w ogródku, to tylko mały procent z codziennych odpadów, które trafiają na wysypisko. Warto dać im drugie życie, wrzucając do odpowiednio zorganizowanego kompostownika. Ułożone warstwami resztki organiczne, ziemi, patyków czy siana pod wpływem temperatury i powietrza zaczynają się rozkładać, tym samym tworząc naturalny i tani kompost. Dodany do ziemi w ogrodzie czy doniczkach na parapecie, wzbogaca ją o składniki odżywcze.

Jak zacząć?

Początki zwykle bywają trudne, jednak nie warto się zniechęcać i zacząć już teraz! Rozpoczęcie kompostowania nie wymaga domu z wielkim ogrodem, wystarczy balkon w bloku. Plastikowy pojemnik przeznaczony do kompostowania można kupić w sklepie meblowym (w sieciówkach dostępne są już designerskie wersje, które wyglądają jak stoliki) lub zrobić własnoręcznie, np. z desek. Umiejscowienie pojemnika na balkonie jest dobrym rozwiązaniem latem, natomiast, kiedy temperatury są niższe, należy przenieść go do innego pomieszczenia, np. piwnicy. Zarówno na balkonie, jak i na podwórku, kompostownik powinien stanąć w zacienionym miejscu, tam, gdzie nie będzie przeszkadzał właścicielowi i sąsiadom.

Domowy kompostownik na pewno ograniczy ilość śmieci trafiających na wysypisko, jednak nie można wrzucać do niego wszystkiego. Niemile widziane są skórki z cytrusów, resztki cebuli, przyprawionego jedzenia, produktów mlecznych i tłuste odpady, np. z mięsa. Wrzucać można między innymi gałązki, opadłe liście, obierki z warzyw, owoców i fusy po kawie czy herbacie. Pojemnik nie powinien wydzielać nieprzyjemnego zapachu, jeśli tak się stanie, to znaczy, że w środku jest za mało tlenu i zawartość kompostownika należy przemieszać z dołu do góry.