EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Plastik niejedno ma imię – jak rozpoznać, z jakim mamy do czynienia?

Jesteśmy otoczeni przez mnóstwo rzeczy wykonanych z plastiku. A czy wiecie, że występuje on w różnych postaciach i nie każdy jest bezpieczny dla naszego zdrowia? Dziś poznamy wszystkie rodzaje plastiku i sprawdzimy, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością.

Choć zachęcamy Was do unikania plastikowych opakowań, zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie produkty można kupić w papierowym, szklanym czy luzem. Właśnie dlatego ważne jest, aby rozumieć oznaczenia umieszczane na tworzywach sztucznych. Dzięki temu będziecie wiedzieć, czy macie przed sobą plastik bezpieczny dla zdrowia, czy może szkodliwy i będący „na bakier” z recyklingiem.

Najczęściej stosowanym symbolem jest trójkącik z cyfrą w środku, czasem zamiast cyfry znajdziecie literowy skrót nazwy tworzywa. To właśnie takie oznaczenie wyjaśnia nam, z czym mamy do czynienia.

  • 01 – PET – Jeden z najczęściej wykorzystywanych. Takie oznaczenie można znaleźć m.in. na naczyniach jednorazowego użytku oraz wielu opakowaniach, chociażby butelkach wody mineralnej. Niektóre źródła podają, że wykonanych z niego opakowań nie powinno się używać ponownie.
  • 02 – HDPE – Należy do najbezpieczniejszych plastików, wykorzystuje się go do przechowywania żywności. Można używać go powtórnie. Służy m.in. do produkcji butelek na mleko, opakowań chemii gospodarczej, rur, kontenerów na śmieci.
  • 03 – PVC – Jest szkodliwy dla zdrowia (może wydzielać toksyny). Używany powszechnie do wyrobu opakowań na produkty niespożywcze, a także rur, wykładzin podłogowych, stolarki okiennej i sprzętu medycznego.
  • 04 – LDPE – Stosunkowo bezpieczny, uznawany za obojętny fizjologicznie. Używany do produkcji m.in. foli spożywczej, torebek foliowych, opakowań na ketchup lub musztardę. Jest mało odporny na wysokie temperatury. Można go używać powtórnie, ale jest uważany za mniej bezpieczny niż tworzywa z nr 2 i 5.
  • 05 – PP – Wraz z tworzywem nr 2 uznawany za jeden z najbezpieczniejszych plastików. Podatny na zgrzewanie. Często stosowany do produkcji opakowań takich jak kubeczki na jogurty czy zakrętki do butelek.
  • 06 – PS – Może wydzielać toksyny, dlatego nie powinien mieć kontaktu z żywnością. Jest jednak obecny np. w jednorazowych kubkach na kawę, jednorazowych sztućcach i w pojemnikach na posiłki na wynos. Jego najpopularniejszą odmianą jest styropian.
  • 07 – Inne – Kategoria, w której znajdziemy wiele niebezpiecznych dla zdrowia związków, m.in. bardzo toksyczny bisfenol A (BPA). Plastików oznaczonych tym numerem nigdy nie powinniśmy używać powtórnie (chyba że zawierają informację BPA Free lub BPA 0%).

Podpowiedź: każde opakowanie z tworzywa sztucznego musi posiadać oznaczenie. Zazwyczaj znajduje się ono na spodzie produktu.