EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Odpowiedź konsumentów na rosnącą górę śmieci

Konsumpcyjny styl życia, jaki prowadzi większość społeczeństwa, sprzyja zanieczyszczeniu środowiska. Przykładają się do tego złe nawyki konsumenckie i błyskawicznie zmieniające się trendy. W skrócie, zero waste jest sposobem na życie, który ogranicza do minimum produkcję odpadów przez człowieka. Dla wielu osób jest to zadanie przerastające ich możliwości, jednak nie należy się zniechęcać – zmiana postępowania wymaga czasu, a można ją zacząć od kilku drobnych przyzwyczajeń.

Dziel się samochodem

Pomysł na car-sharing czy też carpooling nie jest nowy, jednak w ostatnich latach jego popularność wzrasta. Polega na tym, że kilka osób dzieli się samochodem i kosztami podróży, np. podczas codziennych dojazdów do tego samego miejsca pracy. To nie tylko redukuje emisję spalin, lecz również zwiększa bezpieczeństwo na drogach przez zmniejszenie liczby pojazdów.

Unikaj plastiku

Plastik jest wszechobecny. Aby zmniejszyć jego zużycie, należy zwracać szczególną uwagę na codzienne sytuacje: robić zakupy z własną torbą wielorazowego użytku, nie zamawiać w restauracjach słomek do napojów, ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z zamawiania jedzenia na wynos.

Nie kupuj online

Zakupy przez Internet to ogromna wygoda, ale również przyczyna wzmożonej produkcji odpadów przez gospodarstwa domowe. Lepiej zrobić zakupy bezpośrednio w sklepie, żeby uniknąć dodatkowych opakowań koniecznych do nadania przesyłki pocztą.

Przestań gonić za modą

Żyjemy w świecie fast fashion, gdzie sklepy co chwilę wprowadzają do swojej oferty nowe ubrania i zachęcają do zmiany garderoby częściej, niż jest to potrzebne. Dokonywanie rozważnych wyborów w tej kwestii ograniczy górę odpadów tekstylnych, jak również zatrzyma pieniądze w portfelu.

Rób przemyślane zakupy żywnościowe

Chociaż świadomość konsumencka rośnie, wciąż mnóstwo żywności ląduje na śmietniku. Przed wyprawą do supermarketu warto sporządzić listę zakupów i trzymać się jej, nie ulegając pokusom. W domu każdy produkt powinien zostać wykorzystany do maksimum. Pomogą w tym przepisy na weki, domowy kompostownik, a także inicjatywy dzielenia się zapasami jedzenia z potrzebującymi.