- Ekologiczne certyfikaty na tekstyliach
- Tania ekologiczna energia
- Oznaczenia plastiku
- Ogrody Zmysłów
- Zielone przystanki
- Domy dla owadów
- Antysmogowy chodnik
- Panele słoneczne
- Ekologiczne ubrania
- Energooszczędne budynki
- Kompostownik
- 10 pomysłów na zielone życie
- Rain gardens
- Dom solarny
- Odzieżowy recykling
- Żywność ekologiczna
- Eko talerze i sztućce
- Eko porządki w domu
- Ekologiczne mleko
- Ekologiczne gotowanie
- Carpooling
- Zielone ściany
- Mikroplastik
- Oszczędzanie wody
- Ekologiczne certyfikaty
- Eko aplikacje mobilne
- Eko słomki
- Torba ekologiczna
- Ekologiczna moda
- Miejska pasieka
- Xeriscaping
- Zielone dachy
- Architektura ekologiczna
- Hortiterapia i ogrody, które leczą
- Przegrzane miasto
- Otwarte kompostowniki
- Inteligentne miasta
- Smog
- Funkcje zieleni
- Park w miniaturze
- Samochody elektryczne
- Zalety drzew
- Zero Waste
- Ekologiczne zakupy
- Ekologiczne biuro
- Wykorzystaj deszczówkę!
10 pomysłów na zielone życie
10 pomysłów na zielone życie
Szybkie tempo życia, jedzenie w biegu, kupowanie rzeczy, które tak naprawdę nie są potrzebne – znacie to? A gdyby wszystko zmienić i stać się bardziej świadomymi? Oczywiście, może nie wszystko jednocześnie, możecie zrobić to stopniowo. Ekologiczne postępowanie to nie tylko segregacja odpadów czy zakup bioproduktów. Poniżej znajdziecie listę pomysłów na zielone życie, z których możecie skorzystać niezależnie od wieku, czy miejsca zamieszkania.
- Własny ogródek: w którym możecie hodować własne warzywa! Wiadomo, że im więcej miejsca, tym lepiej, szczególnie kiedy macie ogromny ogród przed własnym domem. Jednak na małym balkonie, w mieszkaniu na osiedlu, również możecie posadzić rośliny – zioła, pomidory, kwiaty... wybór należy do Was.
- Slow fashion: w skrócie – liczy się jakość, a nie ilość. Czy naprawdę potrzebujcie trzech podobnych bluzek w szafie? Kiedy ostatnio założyliście tę kurtkę kupioną dwa lata temu, która teraz wisi zapomniana na wieszaku? Przed kupnem konkretnej rzeczy zastanówcie się, czy naprawdę jej potrzebujecie i czy nie możecie jej od kogoś odkupić. Wiele stron internetowych powstało właśnie w tym celu, na aukcjach możecie kupić raz ubrane kurtki lub koszule, które okazały się nietrafionym prezentem. Ubranie dostanie drugie życie, zamiast trafić na wysypisko i rozkładać się wiele lat.
- Segregacja: to już obowiązek! Wrzucając odpowiednie przedmioty do właściwych pojemników, sprawiacie, że większa ilość odpadów zostanie poddana recyklingowi.
- Ograniczenie zużycie paliwa: przynajmniej raz w tygodniu postawcie na rower lub spacer. Skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale i Wasze zdrowie. Jeśli w pobliżu mieszkają koledzy z pracy – zróbcie grafik dojazdów, jedno auto może zabrać pięć osób i spali z pewnością znacznie mniej paliwa niż pięć samochodów. To również przyjemna forma na poznanie współpracowników.
- Oszczędzanie: przede wszystkim wody i energii elektrycznej. Jeśli chcecie odświeżyć czyste ubrania, włączanie pralki na pełny cykl (który trwa trzy godziny), jest zbędne. Do podlania roślin nie potrzebujecie wody z kranu, wykorzystajcie, to co daje natura – deszczówkę.
- Zakupy na wagę: chodzenie na zakupy z własnymi pojemnikami może nie być zbyt wygodne, jednak na pewno jest ekologiczne i opłacalne. Kupując produkty hurtowo, oszczędzicie pieniądze i… planetę. Ograniczycie w ten sposób liczbę opakowań, wytwarzanych ze sztucznych materiałów, które bardzo wolno ulegają rozkładowi.
- Rezygnacja z plastiku: na początek ze słomek, zamiast tego zaopatrzcie się w metalowe lub papierowe. Plastikową szczoteczkę do zębów zamieńcie na bambusową, a zamiast soku w plastikowej butelce, wybierzcie ten w szklanej. Pamiętając o tych alternatywach, zaczniecie zauważać, jak bardzo plastik stał się wszechobecny w codziennym życiu.
- Naturalne kosmetyki: tutaj pole do wyboru staje się coraz większe. Lokalne firmy oferują już nie tylko naturalne mydła, pasty do zębów, szampony, ale też pudry i lakiery do paznokci.
- Akumulator zamiast baterii: zamknięte sklepy w trakcie wyjazdów to nie problem - nie będziecie musieli kupować kolejnej pary baterii, kiedy macie akumulator. Zwykłe baterie nie służą również środowisku – najczęściej trafiają do kosza razem ze wszystkimi innymi odpadami, a potrafią rozkładać się nawet 500 lat.
- Wycieczki na łono natury: pozwolą Wam dostrzec piękno wokół Was! Nie trzeba wyjeżdżać daleko, park czy pobliski las wystarczą, by się zrelaksować, odpocząć i nabrać dystansu do szybkiego tempa życia.