- Ekologiczne certyfikaty na tekstyliach
- Tania ekologiczna energia
- Oznaczenia plastiku
- Ogrody Zmysłów
- Zielone przystanki
- Domy dla owadów
- Antysmogowy chodnik
- Panele słoneczne
- Ekologiczne ubrania
- Energooszczędne budynki
- Kompostownik
- 10 pomysłów na zielone życie
- Rain gardens
- Dom solarny
- Odzieżowy recykling
- Żywność ekologiczna
- Eko talerze i sztućce
- Eko porządki w domu
- Ekologiczne mleko
- Ekologiczne gotowanie
- Carpooling
- Zielone ściany
- Mikroplastik
- Oszczędzanie wody
- Ekologiczne certyfikaty
- Eko aplikacje mobilne
- Eko słomki
- Torba ekologiczna
- Ekologiczna moda
- Miejska pasieka
- Xeriscaping
- Zielone dachy
- Architektura ekologiczna
- Hortiterapia i ogrody, które leczą
- Przegrzane miasto
- Otwarte kompostowniki
- Inteligentne miasta
- Smog
- Funkcje zieleni
- Park w miniaturze
- Samochody elektryczne
- Zalety drzew
- Zero Waste
- Ekologiczne zakupy
- Ekologiczne biuro
- Wykorzystaj deszczówkę!
Ekologiczna moda – czyli 3 trendy, które musisz znać
Ekologiczna moda – czyli 3 trendy, które musisz znać
Do niedawna przemysł odzieżowy był synonimem zagrożenia dla środowiska. Sytuacja powoli zaczyna się zmieniać. Marki odzieżowe muszą podążać za rosnącą świadomością ekologiczną swoich klientów. Jednak trzeba pamiętać, że odpowiedzialność za środowisko leży po obydwu stronach: przemysłu i ludzi. To proste, codzienne wybory decydują o tym, jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Jednym z nich jest wprowadzenie zasad zrównoważonej mody. Jakich? Odpowiedzią są m.in. poniższe trendy.
Eko tkanina
Eko moda zdobywa coraz więcej zwolenników. Klienci zaczynają zwracać uwagę na tkaniny, z których produkowane są ubrania. Wybierają te naturalne i odrzucają syntetyczne materiały oraz sztuczne barwniki. Czym charakteryzują się ubrania ekologiczne? Są produkowane z organicznych, przyjaznych środowisku materiałów, przy zachowaniu zasad Fair Trade. Warto kupować ubrania z tkanin zrobionych z: bawełny organicznej (do jej produkcji nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin), lnu, konopii, wełny ekologicznej, bambusu czy tencelu. Niektóre ubrania posiadają metki z napisem Oeko-Tex Standard. To certyfikat, który potwierdza bezpieczeństwo tkaniny dla człowieka i środowiska.
Upcykling
Upcycling to nic innego, jak wykorzystywanie tego, co już istnieje, do produkcji nowych rzeczy. Zamiast wyrzucać ubrania, można je po prostu przerobić. Upcykling daje nam wachlarz możliwości. Sukienka przerobiona na bluzkę, spódnica na top, a bluza na wdzianko – jedynym, co nas ogranicza, jest wyobraźnia. Ubrania można skroić i uszyć samemu lub poprosić o pomoc krawcową. Wolisz szybsze rozwiązania? Wciąż możesz eksploatować to, co już jest. Coraz więcej marek odzieżowych (również polskich) zwraca się w kierunku upcyklingu, tworząc prawdziwe dzieła sztuki.
Slow fashion
Powolna moda? Można tak powiedzieć, bo ruch skłania do opanowania bezmyślnego konsumpcyjnego pędu. Slow fashion to świadome podejmowanie decyzji, zwracanie uwagi na to, ile ubrań kupujemy, jak często i jakiej są jakości. Za trendem kryje się przede wszystkim odpowiedzialność. Można by zapytać: „Jakie znaczenie ma to, czy kupię jedną parę spodni, czy trzy?”. Ogromne! Jeden wybór wydaje się kroplą w morzu potrzeb, ale pamiętajmy, że losy środowiska zależą od wszystkich ludzi. Kierując się zasadami slow fashion, warto zadać sobie pytania:
- Czy naprawdę potrzebuję tego ubrania i nie znajdę w swojej szafie podobnego?
- Czy lepiej kupić produkt droższy, ale lepszej jakości, który będzie spełniał swoje zadanie przez długi czas? Czy może tańszy, który szybko wyrzucę, by kupić kolejny?
- Czy jeśli to ubranie na jedno wyjście, to mogę je od kogoś pożyczyć?
- Czy ta rzecz naprawdę mnie uszczęśliwi?