EXPO 2029 ŁÓDŹ POLSKA

Kupujesz tekstylia oznaczone ekologicznymi certyfikatami?

Kupujesz tekstylia oznaczone ekologicznymi certyfikatami?

Ekocertyfikacja wyrobów tekstylnych pozwala rozpoznać, czy ubranie zostało wyprodukowane w zrównoważony sposób, w zgodzie ze środowiskiem naturalnym oraz poszanowaniem praw pracowniczych.  W dobie tzw. fast fashion i ogromnego konsumpcjonizmu często zapominamy o ekologicznej i etycznej stronie produkcji odzieży. Kupujemy za szybko i za dużo, a wiele decyzji zakupowych podejmujemy pod wpływem chwili.

Warto zatrzymać się i zwrócić uwagę na pochodzenie odzieży oraz tekstyliów, które zamierzamy kupić. Niestety, często standardowa produkcja jest obciążeniem dla naturalnych zasobów planety. Bywa toksyczna i może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Zobacz, jakich oznaczeń szukać, by ocenić jakość i bezpieczeństwo wyrobów tekstylnych:

  •  Global Organic Textiles Standard –  w skrócie GOTS

Zielony ekoznak nadawany produktom, które zawierają certyfikowane włókna bawełny, są produkowane w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i z poszanowaniem pracowników. GOTS dzieli się na dwa rodzaje – „organic” (produkty składające się w min. 95 % z certyfikowanych organicznych włókien) i “made with (x%) organic” (min. 75 % certyfikowanych włókien). Producenci odzieży i tekstyliów są zobligowani do przestrzegania restrykcyjnych wytycznych w czasie całego procesu powstawania wyrobu: od pozyskania surowca, poprzez kontrolę chemikaliów podczas farbowania materiałów, aż do szycia, dystrybucji i sprzedaży. 

  •  Certyfikat Oeko-Tex Standard 100

Jest to oznaczenie, które mogą uzyskać producenci tkanin. Przyznaje je Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oeko-Tex. Tkaniny nie muszą być wytworzone z ekologicznej bawełny. Natomiast proces ich powstawania nie może zatruwać środowiska, a materiał musi być w 100% bezpieczny dla zdrowia człowieka.

  •  Certyfikaty Fairtrade oraz Better Cotton Initiative

Te oznaczenia są gwarancją, że bawełna jako surowiec została wyprodukowana  z zachowaniem społecznych i ekologicznych norm. Szczególne znaczenie mają: godziwe wynagrodzenia pracowników, zminimalizowanie zużycia wody, ograniczenie pestycydów oraz emisji toksyn przez rolników.

Szukaj wyrobów oznaczonych w ten sposób i dołóż cegiełkę do walki o nasze środowisko.