- Ekologiczne certyfikaty na tekstyliach
- Tania ekologiczna energia
- Oznaczenia plastiku
- Ogrody Zmysłów
- Zielone przystanki
- Domy dla owadów
- Antysmogowy chodnik
- Panele słoneczne
- Ekologiczne ubrania
- Energooszczędne budynki
- Kompostownik
- 10 pomysłów na zielone życie
- Rain gardens
- Dom solarny
- Odzieżowy recykling
- Żywność ekologiczna
- Eko talerze i sztućce
- Eko porządki w domu
- Ekologiczne mleko
- Ekologiczne gotowanie
- Carpooling
- Zielone ściany
- Mikroplastik
- Oszczędzanie wody
- Ekologiczne certyfikaty
- Eko aplikacje mobilne
- Eko słomki
- Torba ekologiczna
- Ekologiczna moda
- Miejska pasieka
- Xeriscaping
- Zielone dachy
- Architektura ekologiczna
- Hortiterapia i ogrody, które leczą
- Przegrzane miasto
- Otwarte kompostowniki
- Inteligentne miasta
- Smog
- Funkcje zieleni
- Park w miniaturze
- Samochody elektryczne
- Zalety drzew
- Zero Waste
- Ekologiczne zakupy
- Ekologiczne biuro
- Wykorzystaj deszczówkę!
Odzieżowy recykling – jak to jest z pojemnikami na odzież?
Odzieżowy recykling – jak to jest z pojemnikami na odzież?
Polski Czerwony Krzyż to organizacja humanitarna, która działa w Polsce już od stu lat. Jako ruch międzynarodowy PCK pomaga nie tylko najuboższym, zapewniając im godne warunki życia, ale i niesie pomoc w wypadku katastrof, konfliktów zbrojnych czy klęsk żywiołowych.
Pojemniki na odzież Polskiego Czerwonego Krzyża są jednym ze sposobów pomocy, stoją w 16 polskich województwach, już od lat ‘90. Niewiele osób wie, że można wrzucać do nich także maskotki, pościel i buty. Ideą akcji jest pomoc najuboższym, jak i wsparcie krajowej ekologii, utrzymując czystość w miastach i wsiach. Koncept PCK jest coraz częściej podważany, uważa się, że pomoc nie jest celem organizacji, a wręcz na całej inicjatywie zarabia. Jak to wygląda naprawdę?
Pomoc przede wszystkim
Rzeczywiście, organizacja sprzedaje część ubrań i innych tekstyliów, jednak zysk ze sprzedaży trafia do osób, które potrzebują pomocy. Zebrana kwota zostaje w 100% rozdysponowana między celami statutowymi, obsługą projektów pomocowych oraz edukacyjnych (np. kampania walki z głodem).
Duża część ubrań trafiających do koszy nie nadaje się do noszenia, jest brudna i zniszczona. Trafiają wtedy do specjalistów zajmujących się recyklingiem. Tam o ich dalszej drodze decydują firmy, większość rzeczy przeznacza się na cele przemysłowe (np. przerabia na czyściwo), a część trafia do sprzedaży w second handach.
Podsumowując, wrzucone do koszy ubrania, czy inne tekstylia mogą zostać sprzedane przez PCK, jednak zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym w Waszych okolicach. Wrzucając odzież do pojemnika, pomagamy również planecie. Ubranie, które trafi bezpośrednio na wysypisko, będzie się rozkładać, tym samym zanieczyszczając środowisko.