- Ekologiczne certyfikaty na tekstyliach
- Tania ekologiczna energia
- Oznaczenia plastiku
- Ogrody Zmysłów
- Zielone przystanki
- Domy dla owadów
- Antysmogowy chodnik
- Panele słoneczne
- Ekologiczne ubrania
- Energooszczędne budynki
- Kompostownik
- 10 pomysłów na zielone życie
- Rain gardens
- Dom solarny
- Odzieżowy recykling
- Żywność ekologiczna
- Eko talerze i sztućce
- Eko porządki w domu
- Ekologiczne mleko
- Ekologiczne gotowanie
- Carpooling
- Zielone ściany
- Mikroplastik
- Oszczędzanie wody
- Ekologiczne certyfikaty
- Eko aplikacje mobilne
- Eko słomki
- Torba ekologiczna
- Ekologiczna moda
- Miejska pasieka
- Xeriscaping
- Zielone dachy
- Architektura ekologiczna
- Hortiterapia i ogrody, które leczą
- Przegrzane miasto
- Otwarte kompostowniki
- Inteligentne miasta
- Smog
- Funkcje zieleni
- Park w miniaturze
- Samochody elektryczne
- Zalety drzew
- Zero Waste
- Ekologiczne zakupy
- Ekologiczne biuro
- Wykorzystaj deszczówkę!
Torby ekologiczne – jakie są najlepsze?
Torby ekologiczne – jakie są najlepsze?
Co sekundę ludzie na całym świecie zużywają 160 tysięcy reklamówek. Statystyczny Polak zużywa około 450 foliowych toreb rocznie. Wiele z nich trafia do oceanów, gdzie stają się pułapką dla ptaków, ryb i innych morskich zwierząt.
Pomimo nagłaśnianych problemów, nadal pakujemy zakupy bez refleksji: jednego pomidora w reklamówkę, jednego ogórka w drugą reklamówkę, jednego banana w trzecią. A po wyjęciu z nich produktów, torby trafiają prosto do kosza. Mało kto zastanawia się, jaki to ma wpływ na środowisko. Produkcja tego plastiku zajmuje kilka sekund, a jego rozkład - 450 lat.
Nasze codzienne wybory przekładają się na życie innych istot. Dlatego, kiedy już postanowimy wyjść z naszej strefy komfortu i zawalczyć o lepsze środowisko wokół nas, zamieńmy plastikowe reklamówki na te wielofunkcyjne oraz wielokrotnego użytku.
Na rynku można znaleźć ekologiczne torby wykonane przede wszystkim z bawełny, lnu, juty oraz papieru.
Bawełniana torba
Dzięki naturalnym materiałom produkty znajdujące się w środku „oddychają”. W ten sposób unikamy ryzyka pojawienia się na nich pleśni i możemy dłużej utrzymać ich świeżość.
Torba jest miękka i lekka, a gdy zabrudzi się, można ją łatwo wyprać. Ponadto ułatwia transport produktów – nie tylko warzyw i owoców, również tych cięższych, jak słoiki, szklane pojemniki, itp. Najczęściej takie torby produkowane są z bawełnianej surówki bądź bawełny organicznej.
Bawełnianą torbę możesz zabrać ze sobą wszędzie: na bazar, targ, do supermarketu. Zajmuje niewiele miejsca, po złożeniu łatwo mieści się w kieszeni, torebce, etc.
Jutowa torba
Produkowana jest z włókien roślinnych, a więc najtańszych na rynku. Układane są one w odpowiedni splot, aby zapewnić materiałowi trwałość i odporność na przetarcia. Rączki jutowej torby zazwyczaj wykonane są z bambusa.
Lniana torba
Torba z tego tworzywa ma prawie identyczne właściwości, co bawełniana. Dlatego z czystym sumieniem można używać ich wymiennie.
Papierowa torba
Te najbardziej ekologiczne – szare, wykonywane są z surowców pozyskanych z recyklingu. Prezentują się bardzo estetycznie, jednak wygląd to nie wszystko. Niestety, ten rodzaj torby jest najmniej wytrzymały, przenosić w niej można wyłącznie lekkie produkty.
Wszystkie wymienione w artykule torby są w pełni biodegradowalne. Co więcej, dzięki nim możemy czuć się wyjątkowo, gdyż wiele firm oferuje torby z różnego rodzaju napisami, przez co mogą posłużyć nam jako intrygujący dodatek do stylizacji. Jedynym argumentem, stojącym za wyborem torby z danego tworzywa, jest jej przeznaczenie.